Weterynarze w Wielkiej Brytanii apelują, aby naprawdę poważnie przemyśleć zakup takich ras psów jak: buldog angielski, buldog francuski czy mops. Dlaczego? Chodzi o pyszczki zwierząt, których kształt przez lata znacznie się zmienił i obecnie zagraża ich zdrowiu oraz może powodować ich cierpienie.
Eksperci londyńskiego Royal Veterinary College uważają, że konieczne jest pilne działanie, by zmienić oblicze tych ras. Jeśli nie, Wielka Brytania może dołączyć do listy krajów, w których psy takie są zakazane. Weterynarze apelują również, żeby wymienione przez nich rasy nie były promowane w mediach społecznościowych.
Jak podkreśla BBC, buldogi angielskie w ostatnich latach zyskały ogromną popularność. "Ze swoimi dużymi, wybałuszonymi oczami i płaskim pyszczkiem psy te są niezaprzeczalnie urocze. Jednak budowa ciała tych zwierząt po latach selektywnej hodowli stała się ich problemem" – uważa doktor Dan O'Neill z Royal Veterinary College, jeden z autorów badania. Jak dodaje, potencjalni właściciele powinni przemyśleć zakup tego typu psa.
Jednocześnie doktor O'Neill przyznaje, że popularność buldogów jest zrozumiała, biorąc pod uwagę ich dobroczynny wpływ na ludzi. Ze swoimi dużymi głowami, wielkimi oczami i potulnym usposobieniem przypominają nam dzieci, co wyzwala w nas instynkt opiekuńczy. "Interpretujemy to, że psy są słodkie, co jest całkowicie zrozumiałe" – tłumaczy. Jednak dodaje: "To, co my uważamy za urocze z zewnątrz, z punktu widzenia psa wcale urocze nie jest. W wielu przypadkach ich życie jest pełne cierpienia".
Buldogi bardziej narażone na schorzenia
Przez lata budowa ciała buldoga angielskiego znacząco się zmieniła. Te muskularne psy stały się popularnymi pupilami domowymi, z tendencją do krótkiej czaszki, wystającej szczęki, fałd skórnych i przysadzistej budowy. BBC przytacza badania opublikowane w czasopiśmie "Canine Medicine and Genetics". Porównano w nich stan zdrowia tysięcy buldogów angielskich, trzymanych jako zwierzęta domowe, ze stanem zdrowia psów innych ras. Okazało się, że buldogi były dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie jednego lub więcej schorzeń w ciągu jednego roku niż inne psy. W innym badaniu ten sam zespół stwierdził, że wysokie ryzyko wystąpienia dolegliwości zdrowotnych występuje też u mopsów.
Hodowla buldogów jest już zakazana w kilku krajach, a według eksperckiej grupy roboczej złożonej z weterynarzy i organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt, to samo może stać się w Wielkiej Brytanii.
Właściciele, którzy już mają psa tego typu, powinni zwracać uwagę na problemy zdrowotne swoich zwierząt - takie jak problemy z oczami, trudności z oddychaniem i infekcje fałdów skórnych - i w razie wątpliwości zasięgnąć porady weterynarza. "Odpowiedzialna hodowla, w której priorytetem jest zdrowie, może poprawić dobrostan tej popularnej rasy" – uważa cytowana przez BBC doktor Alison Skipper z King's College w Londynie.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock