Niektórzy właściciele czworonogów karmią swoich podopiecznych smakowitymi kąskami ze stołu. Ale czy odwrotna sytuacja jest bezpieczna? Czy człowiek może zjeść na przykład psią karmę i się nie rozchorować?
Karma dla zwierząt domowych może być szkodliwa dla ludzi, jeśli jest skażona patogenami - poinformowała w rozmowie z serwisem livescience.com Dana Hunnes, adiunktka na Wydziale Nauk o Zdrowiu Społeczności (Community Health Sciences) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA). W skażonym pokarmie mogą znajdować się chociażby bakterie Escherichia coli, które mają negatywny wpływna zdrowie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących przechowywania karmy naszych futrzastych przyjaciół.
Odpowiednia temperatura przechowywania pokarmu dla zwierząt
Agencja Żywności i Leków (FDA) zaleca przechowywanie suchej i puszkowanej karmy dla zwierząt domowych w chłodnym i suchym miejscu, w temperaturze nieprzekraczającej 26,6 stopnia Celsjusza.
- Z racji tego, że często nie jesteśmy tak ostrożni przy przechowywaniu karmy dla naszych czworonogów, jak w przypadku naszego własnego jedzenia, spożywanie pokarmu dla zwierząt może wiązać się z większym ryzykiem zakażenia - powiedziała kanadyjskiemu serwisowi VICE doktor Beth Ann Ditkoff, wykładowczyni biologii w Sarah Lawrence College w Nowym Jorku.
Na przestrzeni lat FDA wydała wiele decyzji o wycofaniu z rynku karmy dla zwierząt, ponieważ istniało ryzyko skażenia jej jakimś patogenem, na przykład Salmonellą. - Nieskażone jedzenie dla zwierząt jest bezpieczne, przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej - mówiła Hunnes serwisowi livescience.com. - Większość karm dla czworonogów składa się z resztek jedzenia i produktów ubocznych - dodała. Tłumaczyła, że popularne chrupki zawierają w swoim składzie mączkę kostną, resztki mięsa i podroby (takie jak żołądek, jelito grube lub język) lub produkty uboczne z produkcji soi, a także zboża z zakładów przetwórczych. Choć składniki te mogą nie być zbyt apetyczne, karma dla zwierząt domowych pochodzi z tych samych źródeł, co żywność dla ludzi.
- Karma dla zwierząt nie jest więc z natury toksyczna i można ją bezpiecznie wypróbować, jeśli ktoś jest ciekawy jej smaku lub zdecyduje się ją zjeść w sytuacji nagłego braku pożywienia - mówiła Hunnes. Dodała, że najlepiej spożyć ją krótko po otwarciu. W sytuacjach krytycznych będzie źródłem energii i białka. - Należy jednak pamiętać, że karma dla zwierząt domowych jest dostosowana do specyficznych potrzeb zwierząt, a nie ludzi - podkreśliła badaczka.
Niedobory żywieniowe
Jak tłumaczyła Hunnes, karmy dla psów zawierają w swoim składzie witaminę K, która w dużych ilościach może być toksyczna dla ludzi. Ponadto zwierzęta (psy i koty) samodzielnie produkują witaminę C, ludzie natomiast muszą dostarczyć ją w diecie.
- Innymi słowy, spożywanie karmy dla zwierząt domowych przez długi czas przez ludzi niesie ze sobą ryzyko niedoborów żywieniowych - powiedziała Hunnes.
Źródło: livescience.com, www.vice.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock