Biblia mody, jak nazywany jest magazyn "Vogue", stworzył własną wikipedię. Voguepedia to prawdziwa skarbnica wiedzy o projektantach mody, markach, modelkach i innych ludziach z modowej branży. Będzie czerpać ze 119-letnich archiwów pisma. Witryna na razie działa w wersji testowej.
To nowy sposób na podbój Internetu przez "Vogue'a", który uchodzi za biblię mody. Po raz pierwszy to luksusowe pismo, które ma 11 edycji na świecie, udostępnia swoje archiwa ze 119 lat swojego istnienia.
Chodzi o nową stronę Voguepedia, która ma być modową konkurencją dla najsłynniejszej encyklopedii internetowej, którą piszą użytkownicy - wikipedii.
Można powiedzieć, że to nic nowego, gdyż to jedynie zlepek informacji, które można było znaleźć na dwóch stronach wydawcy magazynu - Conde Nast: style.com i vogue.com. Jednak jest różnica - zebrano wiadomości w całość, posegregowano wiedzę według klucza i poszerzono ją o najstarsze wiadomości.
Informacjom towarzyszy bogata bilblioteka zdjęć, w tym tych zrobionych przez największe sławy: od Irvinga Penna i Bruce'a Webera po Annie Leibovitz i Mario Testino.
Moda według alfabetu
Całość ma pięć działów: projektanci mody, marki, modelki, uroda (sylwetki makijażystów, fryzjerów i dyrektorów działu urody) i "personalities", czyli zakładka dla wielbicieli ikon i osobowości mody, które swoim stylem tworzą branżę, np. aktorki Cate Blanchett i Carey Mulligan. Wszystko ułożone jest alfabetycznie.
Voguepedia jest na razie w wersji testowej. Działy mają dopiero po kilka haseł, najobszerniejszy jest ten na temat projektantów mody – przedstawiono 42 sylwetki. Obok biografii kreatorów podpięto też pokazy kolekcji i wybrane artykuły na ich temat.
Witryna ma być aktualizowana na bieżąco, a jej ambicją jest to, by stać się prawdziwą skarbnicą wiedzy o modzie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Voguepedia