Ciekawostki

"Przynajmniej nie wyciszą końcówki"

Ciekawostki

 
sxc.huUtwór można zagrać i tak

Cisza może być hitem tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia na angielskich listach przebojów. A wszystko dzięki internetowej kampanii na Facebooku, gdzie już prawie 30 tys. ludzi wspiera akcję promowania utworu "4,33" amerykańskiego kompozytora Johna Cage'a.

- Przynajmniej nie wyciszą końcówki, jak to zwykle robią w radiu - powiedział jeden ze wspierających akcję na Facebooku.

Cage i jego dzieło

"4:33" to utwór muzyczny awangardowego kompozytora Johna Cage'a. Często opisywany jest jako "cztery i pół minuty ciszy", ponieważ przez 4 minuty i 33 sekundy nie zostaje zagrany ani jeden dźwięk. Na pięciolinii są napisane wyłącznie różnego rodzaju pauzy. Premiera w wykonaniu na fortepian odbyła się 29 sierpnia 1952 roku w Woodstock w Stanie Nowy Jork. Utwór może być jednak wykonywany na dowolnym instrumencie solo, ale często, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, wykonują go orkiestry.

Kompozytor powiedział, że jego przesłaniem jest, aby wsłuchać się w dźwięki, które audytorium ma dookoła siebie, aby wsłuchać się w dźwięki, które wypełniają ciszę.

Już raz się udało

Kampania została nazwana "Cage Against The Machine", w nawiązaniu do podobnej akcji przeprowadzonej w zeszłym roku na rzecz zespołu Rage Against The Machine. Ubiegłoroczna kampania się powiodła i piosenka RATM była na szczycie UK single chart. Jak będzie tym razem?

Dziennik "The Sun" donosi, że utwór będzie można kupić w Wlk. Brytanii od 13 grudnia.

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości