Wybuchy armatnich pocisków, spektakularne szarże kawaleryjskie i pogrom bolszewickich oddziałów mogli obejrzeć widzowie rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej. Inscenizacja w Ossowie zakończyła obchody 88. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej, znanej także (choć marszałek Piłsudski alergicznie na tą nazwę reagował) Cudem nad Wisłą, przedstawiła najbardziej dramatyczne epizody starć polskich żołnierzy z Armią Czerwoną w sierpniu 1920 r. Choć w rekonstrukcji wzięło udział niewiele - w porównaniu z faktyczną skalą bitwy - bo około 80 osób i 20 koni, było na co popatrzeć.
Kawaleria galopowała, kule świszczały, działa - jakby napisał Henryk Sienkiewicz - grały, a wojska bolszewickie poniosły sromotną porażkę. Działał lazaret dla rannych, opatrywanych na miejscu przez sanitariuszy i sanitariuszki. Rekonstrukcję zakończyła scena zwycięskiego szturmu wojsk polskich oraz wspólne odśpiewanie pieśni "Boże, coś Polskę".
Piłsudski uderza znad Wieprza
Po rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej widzowie obejrzeli inscenizację szarży polskiej kawalerii, którą w sierpniu 1920 r. przeprowadził marszałek Józef Piłsudski, wyprowadzając kontruderzenie znad Wieprza po zwycięstwach w Radzyminie i Ossowie. Według jednego z organizatorów widowiska, Andrzeja Michalika ze Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, "kontruderzenie znad Wieprza pokazało geniusz Piłsudskiego i sztabu generalnego oraz potworną siłę polskiej kawalerii".
Inscenizacja nie była jedyną atrakcją dla miłośników militariów. Poprzedziły ją Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich o Puchar Ministra Obrony Narodowej. W trakcie zawodów widzowie obejrzeli m.in. przegląd mundurowy, musztrę kawaleryjską, strzelanie z broni pneumatycznej, jazdę terenową, skoki przez przeszkody, a także władanie lancą oraz szablą. Mistrzostwa wygrał 7 Pułk Ułanów z Lublina.
18 decydująca bitwa w dziejach świata
W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, który w oparciu o ogólną koncepcję Józefa Piłsudskiego opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski.
Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. W tym roku mija 88 lat od tamtych wydarzeń.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell