Najszybciej wyludniające się gminy w Polsce. Wszystkie znajdują się w jednym regionie

Autor:
wac//az
Źródło:
GUS, Portal Samorządowy
GUS prezentuje wstępne dane ze spisu powszechnego
GUS prezentuje wstępne dane ze spisu powszechnegoTVN24
wideo 2/5
TVN24GUS prezentuje wstępne dane ze spisu powszechnego

Pięć najszybciej wyludniających się polskich gmin znajduje się w województwie podlaskim - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ciągu ostatnich lat najwięcej mieszkańców ubyło gminie Dubicze Cerkiewne, w której liczba ludności spadła o 27 procent. Średnia wieku tutaj to 51,6 lat. Emeryci stanowią 37,5 proc. mieszkańców.

Największe skupisko najszybciej wyludniających się miejscowości znajduje się w gminach położonych na zachód i południowy zachód od Puszczy Białowieskiej. Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Dubicze Cerkiewne, częściowo położonej na terenie puszczy, której wschodnia granica jest też granicą państwową. Według danych opublikowanych przez GUS liczba ludności gminy spadła z dwóch tysięcy w 2004 roku do 1420 pod koniec 2021 roku.

Znacznie więcej zgonów niż urodzeń

Wójt gminy Dubicze Cerkiewne Leon Małaszewski w wypowiedzi cytowanej przez "Portal Samorządowy" wylicza: "Mamy średnio 50 zgonów rocznie, a liczba urodzeń w ciągu roku oscyluje wokół dziesięciu". Średnia wieku ludności gminy to 51,6 lat. Emeryci stanowią tu 37,5 proc. mieszkańców. Jak twierdzi, źródła obecnej sytuacji demograficznej sięgają lat 80., kiedy młodzi mieszkańcy gminy zaczęli szukać zatrudnienia w miastach. Jednocześnie zaznacza, że gmina ma najniższą stopę bezrobocia w całym powiecie hajnowskim.

Dubicze Cerkiewne w województwie podlaskimDamian Pankowiec/Shutterstock

Pięć najszybciej wyludniających się gmin w Polsce

Najszybciej wyludniające się gminy w Polsce (w nawiasie procentowy spadek liczby ludności w latach 2004-2020 według danych GUS) to:

1. Dubicze Cerkiewne (27 proc.)

2. Czyże (26 proc.)

3. Milejczyce (25,6 proc.)

4. Orla (24,3 proc.)

5. Narew (20,5 proc.)

Przybywa ludzi w wieku poprodukcyjnym

Wymienione gminy - wszystkie położone w województwie podlaskim - łączy wysoki odsetek osób w wieku poprodukcyjnym. W pasie przygranicznym z Białorusią, na wschodzie województwa znajdują się gminy, w których liczba emerytów sięga 30-40 proc. ogółu mieszkańców. Z danych GUS wynika, że generalnie w Polsce liczba ludności w wieku poprodukcyjnym zwiększyła się z 4,8 miliona w 1990 roku do 8,5 miliona w 2020 roku. Oznacza to, że udział osób w wieku poprodukcyjnym w ludności ogółem zwiększył się z 12,9 proc. do 22,3 proc.

Zgodnie z metodologią Głównego Urzędu Statystycznego za osoby w wieku poprodukcyjnym uznaje się te, które kończą pracę zawodową, tj. dla mężczyzn – 65 lat i więcej, dla kobiet – 60 lat i więcej.

ZOBACZ TEŻ: Polska się wyludnia. Najmniej urodzeń i najwięcej zgonów od lat

Autor:wac//az

Źródło: GUS, Portal Samorządowy

Źródło zdjęcia głównego: Damian Pankowiec/Shutterstock

Pozostałe wiadomości