Piwo grodziskie zostało uznane najlepszym piwnym stylem świata. W rankingu stworzonym przez portal Taste Atlas na podstawie głosów internautów wyprzedziło ono najsłynniejsze piwne style m.in. z Niemiec, Belgii, Czech i Anglii.
Portal Taste Atlas specjalizuje się w tworzeniu kulinarnych rankingów oraz przewodników po kuchniach z całego świata. W oparciu o zweryfikowane oceny swoich użytkowników portal stworzył ranking najlepszych piwnych stylów na świecie. Głosować można było na nie do końca marca, a gotowy ranking portal zaprezentował w poniedziałek.
Najlepszy piwny styl
Zwycięzcą rankingu z notą 4,6/5 okazał się styl pochodzący z Polski - piwo grodziskie. "Tradycyjnie to piwo warzone było z wędzonego dymem bukowym słodu pszenicznego. Tradycyjnie jest lekkim i mocno pieniącym się stylem o małej zawartości alkoholu (2,5-3,3 proc.). Aromat i smak zawierają wędzone, bukowe nuty, którym często towarzyszą elementy ziołowe, kwiatowe i korzenne" - podsumowano w opisie zwycięskiego piwa.
Piwny styl z Polski wyprzedził tym samym najsłynniejsze piwne style z Niemiec, Belgii, Czech, czy Anglii. Za grodziskim na podium zestawienia znalazły się dwa piwne style z Belgii: Tripel oraz Lambic. Dalsze pozycje w pierwszej dziesiątce zajęły natomiast kolejno: niemiecki Weissbier, czeski Pilsner, angielski Imperial Stout, belgijski Dubbel, niemiecki Helles, belgijski Witbier oraz niemiecki Dunkel.
"Rankingi Taste Atlas nie powinny być postrzegane jako ostateczna ocena dotycząca jedzenia. Ich celem jest promocja doskonałego, lokalnego jedzenia, zaszczepianie dumy z tradycyjnych potraw oraz wzbudzanie ciekawości daniami, których jeszcze się nie miało okazji spróbować" - zaznacza portal.
Piwo grodziskie
Grodziskie to rodzaj pszenicznego piwa pochodzącego z Wielkopolski, znane na rynku także jako Grätzer, Grodzisz i Piwo z Grodziska. Historia piwa typu grodziskiego sięga średniowiecza, w samym Grodzisku Wielkopolskim produkowane było co najmniej od XVI wieku. Jedna z reklam powojennych datowała jego początki na 1301 rok. Produkcja piwa została przerwana w 1993 r. ze względów ekonomicznych, aby 20 lat później zostać wznowiona.
- To piwo pszeniczne górnej fermentacji warzone w beczkach z drewna dębowego lub bukowego. Dwutlenek węgla zawarty w piwie wytwarza się samodzielnie dzięki drożdżom. Stąd też naturalny osad, jaki zostaje na dnie butelek - tłumaczył w 2013 roku Marian Bochyński, kolekcjoner pamiątek po tym trunku.
Źródło: Taste Atlas, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: gmm.org.pl | Zbiory Mariana Bochyńskiego