Niecodzienne spotkanie u wybrzeży Nowej Zelandii. Pływająca w morzu kobieta została otoczona przez grupę orek. Zdarzenie zarejestrowała kamera z drona.
Australijski fotograf Dylan Brayshaw, autor filmu, 4 grudnia nagrywał orki kamerą przyczepioną do drona. W pewnej chwili zauważył grupę zwierząt zmierzających do pływającej w wodzie kobiety.
Judie Johnson, w kierunku której zaczęły zmierzać zwierzęta, w pierwszej chwili wystraszyła się i udała na brzeg. Po chwili postanowiła jednak wrócić do wody.
Jedna dorosła i dwie małe orki przez ponad dwie minuty towarzyszyły pływaczce, zataczając wokół niej kręgi.
Jump for joy! It's #WhaleWednesday and you're halfway through the week! Did you know that, despite their common name of "killer whales", orcas are not actually whales? They are very large dolphins, reaching lengths of 33 feet and weights of at least 22,000 pounds. pic.twitter.com/Ikq4vysZLc
— Oceana (@oceana) 12 grudnia 2018
"Ciekawskie orki"
Jak powiedziała w rozmowie z "Daily Mail" Judie Johnson: - To było niesamowite uczucie. Orki zaciekawiły się mną. Z jednej strony było to zachwycające, z drugiej myślałam tylko o tym, że orki zjadają foki, a ja mam na sobie czarną piankę pływacką.
Nie atakują ludzi
Orki, mimo że powszechnie uznawane za ludojady, w naturalnym środowisku nie atakują ludzi. Incydenty agresji miały miejsce kilkukrotnie w obiektach rozrywkowych takich jak oceanarium SeaWorld w Orlando na Florydzie w USA. Orki żyjące tam w niewoli były zmuszane przez trenerów do wykonywania sztuczek i zdarzało im się atakować swoich opiekunów.
Jak zaznaczają biolodzy morscy, niewola może mieć kluczowy wpływ na zdrowie psychiczne zwierząt oraz ich zachowanie, wywołując agresję u tych ssaków.
Mimo to obawa pływaczki nie była zupełnie bezpodstawna. Niezwykle rzadkie ataki orek na ludzi powodowane były pomyłką - waleń brał płynącego człowieka za fokę i atakował go.
Wyjątkowo mądre
Badacze orek podkreślają, że zwierzęta te są zadziwiająco inteligentne. Uważa się, że rozwinęły swoją własną kulturę ze złożonymi zachowaniami, które różnią się w zależności od regionu, w którym żyją ssaki. Naukowcy wskazują nawet na zróżnicowane dialekty językowe, którymi posługują się orki.
Zobacz również materiał TOTERAZ:
Autor: Ali//ŁUD / Źródło: storyful
Źródło zdjęcia głównego: Storyful | Dylan Brayshaw via Storyful