Ludzie, którzy czują się odrzuceni przez otoczenie, widzą świat jako wrogi i niechętny, jakby "wpadł im do oka okruch lustra złej Królowej Śniegu". Dlatego skłonni są okazywać agresję nawet wobec nieznajomych – twierdzą psychologowie. Naukowcy zwracają uwagę, że sprawcy szkolnych strzelanin bardzo często żyli samotnie, nie rozumiani przez rówieśników.
Eksperyment psychologów objął grupę 190 studentów. Rozdano im testy osobowościowe, po czym jednej trzeciej studentów, tak zwanej „grupie odrzuconych” podano nieprawdziwe wyniki badań. Powiedziano im, że ich osobowość wskazuje na to, że spędzą resztę życia w samotności i nie mają szans na zbudowanie trwałych relacji. Pozostałym, grupie kontrolnej, przekazano, że dobrze rokują albo też nie przekazano im informacji zwrotnej w ogóle.
Odrzuceni zadają ból
Studentom zaproponowano następnie grę komputerową z partnerem, który pozostał anonimowy. Zwycięzca gry mógł zadać przegranemu karę – przesłać mu przez słuchawki nieprzyjemny dźwięk o wybranym przez siebie natężeniu. Grupa, której powiedziano, że będą spędzać życie samotnie, decydowała się na znacznie większe natężenie hałasu.
Mają złe zdanie o bliźnich
Następnie studenci dostali do oceny esej, napisany przez osobę rzekomo starającą się o stanowisko asystenta. Tekst opisywał wydarzenia, w których osoba ta brała udział. Poddani eksperymentowi mogli ocenić jej zachowanie jako asertywne bądź agresywne. Studenci, którym powiedziano, że będą samotni przez większość życia, ocenili zachowanie kandydata do pracy dużo ostrzej i odnieśli się do niego negatywnie.
Zdradzeni, stali się wrogami społeczeństwa?
- We wszystkich eksperymentach uczestnicy, którzy doświadczyli społecznego odrzucenia, działali w podobny sposób - powiedziała autorka badań C. Natan DeWall z Uniwersytetu w Kentucky. - To sugeruje, te osoby czują się zdradzone przez innych. Neutralne działania odbierają jako wrogie i w konsekwencji zachowują się wrogo wobec innych ludzi.
Jak mówi, badania wykazały, że wykluczeni widzą świat przez okulary, które przedstawiają go gorszym, niż jest w rzeczywistości.
Autorka projektu ma nadzieję, że badania przyczynią się do lepszego poznania mechanizmu rodzenia się agresji i pomogą ustalić, jak można jej zapobiegać.
Źródło: sciencedaily.com
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu