Thomas Panek to pierwszy niewidomy biegacz w historii nowojorskiego półmaratonu, który dotarł do mety bez pomocy człowieka. Przebiegnięcie ponad 21 kilometrów ułatwili mu trzej czworonożni przewodnicy: Waffle, Westley i Gus. Biegacz przyznał, że "najtrudniejsze było utrzymanie szybkiego tempa, przy jednoczesnej synchronizacji kroków z ruchami psami".
48-letni Thomas Panek i jego czworonożni przyjaciele zapisali się w historii sportu w niedzielę 17 marca 2019 roku. Niewidomy biegacz pokonał trasę nowojorskiego półmaratonu w 2 godziny i 21 minut.
"Ciężko jest być niewidomym... Ale mój przekaz jest taki: możesz zrobić, co tylko zechcesz" - powiedział Panek po zakończeniu biegu.
Psia drużyna niewidomego biegacza
Psia drużyna, która pomogła mężczyźnie w trakcie biegu to trzy labradory - Gus, Waffle i Westley, specjalnie wyszkolone do tego celu. Przez ostatnie 5 kilometrów maratończyka prowadził Gus, który był pierwszym psem w historii uhonorowanym medalem półmaratonu.
"Największym wyzwaniem jest utrzymanie szybkiego tempa, przy jednoczesnej synchronizacji kroków z ruchami psami" - wyznał biegacz.
Thomas Panek zawsze biegał z psem
Thomas Panek stracił wzrok w wieku 20 lat. Jako zapalony biegacz postanowił nie rezygnować z uprawiania sportu, mimo niepełnosprawności. Przy pomocy wolontariuszy pokonał 20 maratonów. Brakowało mu jednak poczucia niezależności.
Panek wpadł więc na pomysł założenia specjalnego programu - "Przewodnik Biegacza", który umożliwia trenowanie psów przewodników dla biegających sportowców.
- Wydawało mi się bez sensu zostawianie mojego psa w domu, kiedy wybierałem się biegać, ponieważ i ja i on to lubiliśmy. Pozostawało jedynie postawić się stereotypom - opowiada Panek o początkach programu w wywiadzie dla CNN.
24 psy wyszkolone do biegania z niewidomymi
Program "Przewodnik Biegacza" działa od 2015 roku w ramach organizacji charytatywnej "Oczy przewodnika dla niewidomych" (ang. Guiding Eyes for the Blind), której Panek jest obecnie dyrektorem generalnym. Organizacja ta od lat 50. zajmuje się szkoleniem psów przewodników i przekazywaniem ich za darmo osobom, które mają problemy ze wzrokiem.
Szkolenie na "Przewodnika Biegacza" ukończyły do tej pory 24 psy, a kolejnych 12 jest w trakcie treningów.
Autor: mbl//mro / Źródło: abcnews.go.com, CNN