TVN24 | Ciekawostki

Hologram lekarza odwiedził astronautów przebywających w stacji kosmicznej. NASA użyła holoportacji

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
kkow//az
Źródło:
tvn24.pl, NASA
X-43 - bezzałogowy samolot zbudowany przez NASA, napędzany przez scramjet. W listopadzie 2004 roku osiągnął prędkość 9,6 Macha (wideo w języku angielskim)
X-43 - bezzałogowy samolot zbudowany przez NASA, napędzany przez scramjet. W listopadzie 2004 roku osiągnął prędkość 9,6 Macha (wideo w języku angielskim)NASA
wideo 2/6
NASAX-43 - bezzałogowy samolot zbudowany przez NASA, napędzany przez scramjet. W listopadzie 2004 roku osiągnął prędkość 9,6 Macha (wideo w języku angielskim)

Technologia holoportacji dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Naukowcy z NASA wysłali tam hologram lekarza, który spotkał się z astronautami. Doktor Josef Schmid "dotarł" do nich dzięki falom radiowym.

Naukowcy z NASA wykonali kolejny krok w kierunku usprawnienia eksploracji kosmosu. W październiku 2021 roku na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej został wysłany lekarz. Doktor Josef Schmid nie dotarł jednak do astronautów za pomocą statku kosmicznego, a dzięki falom radiowym. Przebywający w kosmosie astronauta Thomas Pesquet mógł "spotkać się" z doktorem dzięki technologii holoportacji - przy użyciu gogli HoloLens. Pozwalają one na nałożenie w czasie rzeczywistym transmitowanego i trójwymiarowego obrazu na otaczającą nas przestrzeń. NASA nie zdradziła, czy przebywającym w kosmosie astronautom coś dolegało. Przekazała jednak informację, że wizyta doktora Schmidta to wstęp do szerszego wykorzystania tego typu technologii w przyszłych misjach. 

Doktor Josef Schmid "dotarł" do astronautów dzięki falom radiowym. 

- To zupełnie nowy sposób eksploracji ludzkości, w którym nasza jednostka ludzka jest w stanie podróżować poza planetę. Nie ma tam naszego ciała fizycznego (…). Nie ma znaczenia, że stacja kosmiczna porusza się z prędkością pięciuset mil na godzinę i jest w ciągłym ruchu na orbicie - opowiada Josef Schmid.

NASA ma ambitne plany co do holoportacji

Naukowcy z NASA już zapowiadają, że technologia holoportacji ma być wykorzystywana w przyszłości na szeroką skalę. Jej zastosowanie miałoby pomóc w dwustronnym komunikowaniu się. Astronauci mieliby ułatwiony dostęp nie tylko do lekarzy i innych specjalistów, na przykład inżynierów czy terapeutów. Holoportacja pomogłaby im też w utrzymywaniu relacji z bliskimi, z którymi mogliby się "spotykać" podczas przebywania w kosmosie. Dodatkowo wdrożenie technologii mogłoby znacznie przyspieszyć rozwój samej ISS. - Wyobraź sobie, że bez względu na to, gdzie pracujesz, przyprowadzasz najlepszego instruktora lub projektanta (…). Możecie pracować razem nad urządzeniem, podobnie jak dwóch najlepszych chirurgów wykonujących operację - tłumaczy Schmid.

Holoportacja może również okazać się pomocna na Ziemi. Ułatwiłaby ona kontakt z osobami, które pracują w ekstremalnych warunkach lub trudno dostępnych miejscach - na przykład na platformach wiertniczych.

Autor:kkow//az

Źródło: tvn24.pl, NASA

Pozostałe wiadomości