Dzieła ponad 30 tysięcy artystów z całego świata już wkrótce wylądują na powierzchni Księżyca w ramach Lunar Codex - inicjatywy kanadyjskiego fizyka i pisarza Samuela Peralty, informują media. Naukowiec w rozmowie z "New York Times" wyjaśnił, że księżycowe archiwum ma być "przesłaniem na przyszłość, że w czasie wojny, pandemii i wstrząsów gospodarczych ludzie wciąż znajdowali czas na tworzenie piękna".
Kolekcja stworzona w ramach Lunar Codex obejmuje dzieła skopiowane na karty pamięci lub tzw. NanoFiche, czyli lekkie analogowe nośniki pamięci na bazie niklu, podzielone na cztery kapsuły. Pierwsza z nich okrążyła Księżyc na pokładzie bezzałogowej kapsuły Orion w ramach zeszłorocznej misji programu Artemis NASA.
Pozostałe trafią na powierzchnię jedynego naturalnego satelity Ziemi w ramach Commercial Lunar Payload Services (CLPS), czyli inicjatywy, w ramach której amerykańska agencja kosmiczna umożliwia dostarczanie ładunków na Księżyc. Pierwsza kapsuła, która trafi na Księżyc, znajdzie się na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Zostanie ona wystrzelona jesienią 2023 roku - informuje Lunar Codex na swojej stronie.
Kolekcja dzieł ponad 30 tys. współczesnych artystów, pisarzy, muzyków i filmowców ze 157 krajów obejmuje m.in. serię drzeworytów powstałych w ogarniętej wojną Ukrainie, poezję twórców z krajów najbardziej zagrożonych zmianami klimatycznymi, czy ponad 130 numerów magazynu "PoetsArtists". Inicjator projektu, pochodzący z Kanady fizyk, pisarz oraz miłośnik sztuki i nauki Samuel Peralta uzyskuje pozwolenia na zdigitalizowanie dzieł, kontaktując się z twórcami głównie za pośrednictwem galerii sztuki lub wydawnictw.
Kolekcja sztuki na powierzchni Księżyca
Cytowany przez "New York Times" Peralta wskazał, że Lunar Codex ma być "przesłaniem na przyszłość, że w czasie wojny, pandemii i wstrząsów gospodarczych ludzie wciąż znajdowali czas na tworzenie piękna". Peralta porównał koncepcję księżycowego archiwum sztuki do płyt, wysłanych w kosmos na pokładzie sond Voyager 1 i Voyager 2 w 1977 roku. Znalazło się na nich przesłanie skierowane do istot spoza Układu Słonecznego, w tym nagrane odgłosy ziemskiej przyrody i cywilizacji, muzyka oraz pozdrowienia w 55 językach, w tym po polsku ("Witajcie, istoty z zaświatów!").
Źródło: lunarcodex.com, The New York Times, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock