Badacze z Uniwersytetu w Iowa przeprowadzili badania na kobiecie, która nie potrafi odczuwać strachu. Uzyskane wyniki mogą posłużyć lekarzom w leczeniu zespołu stresu pourazowego.
Kobieta nie odczuwa strachu nie ze względu na swoją wielką odwagę, ale na zmiany w strukturze jej mózgu. Przypadek ten jest o tyle wyjątkowy, że jest bardzo rzadkim zjawiskiem, w dodatku po raz pierwszy zaobserwowanym u ludzi.
Wyniki badań, opublikowane w "Current Biology" wskazują, że kobieta odczuwa wszystkie emocje z wyjątkiem strachu. Powodem tego jest brak w jej mózgu ważnej struktury, jaką jest ciało migdałowate.
Struktura ta odpowiada za odczuwanie strachu, wiąże się także z zapamiętywaniem oraz przetwarzaniem doświadczeń. - Ponieważ pozbawiona jest ciała migdałowatego, brak u niej także zdolności rozpoznania i unikania niebezpieczeństwa. To trochę niesamowite, że ta kobieta jeszcze żyje - mówi autor badań, Justin Feinstein.
Sama kobieta twierdzi, że jako dziecko była w stanie odczuwać strach. Ma także świadomość, że niektóre sytuacje powinny wywoływać u niej takie uczucie (została zaatakowana nożem) jednak tak się nie dzieje.
Od węża do horroru
Badacze obserwowali reakcje kobiety podczas sytuacji, które u każdego zdrowego człowieka wywoływałyby lęk i strach. Narażono ją na kontakt z jadowitym wężem i pająkiem, pokazywano horrory, a także umieszczono w "nawiedzonym domu". Bezskutecznie.
Kobieta nie okazała żadnego lęku. Co więcej, podczas kontaktu z tarantulą, konieczne było przerwanie doświadczenia aby chronić kobietę przed możliwym ukąszeniem - sama nie odczuwała strachu i możliwości zagrożenia ze strony zwierzęcia. Zapytana, dlaczego świadomie chciała dotknąć czegoś, co może stanowić dla niej zagrożenie, odparła, że nie mogła oprzeć się ciekawości.
Naukowcy mają nadzieję, że dzięki przeprowadzonym badaniom uda im się odkryć, w jaki sposób w mózgu powstaje strach. Badacze liczą także na to, że uzyskane informacje będą pomocne w leczeniu pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego, którego często doświadczają żołnierze.
Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu