Być może monsuny - a raczej ich brak - były przyczyną upadku kilku chińskich dynastii. Do takich wniosków doszli naukowcy z Państwa Środka i z USA badając jaskinię Wangxiang.
Ustale takich dokonano na podstawie śladów monsunów z ostatnich 1800 lat, jakie pozostały w stalagmitach chińskiej jaskini.
Amerykańsko-chiński zespół naukowców w piśmie naukowym "Science" ogłosił, że istnieje silny związek między wielkością opadów, przynoszonych przez monsuny, a upadkiem dynastii Tang, Yuan i Ming.
Stalagmity jak dysk twardy
Stalagmity to nacieki jaskiniowe w postaci stożka. Rosną od dna jaskini ku górze wskutek wytrącania się węglanu wapnia z wody, kapiącej ze stropu. Jak się okazało, twory te zachowują się jak rodzaj kamiennej pamięci, zapisując miedzy innymi cykle pogodowe, w szczególności monsuny.
Monsuny to układy wiatrów, niosące latem wilgotne powietrze znad morza i pogodę deszczową, zimą zaś - suche powietrze znad lądu. Dzięki monsunom miliony mieszkańców Azji mogą zgromadzić w okresie letnim zapas wody.
Kalendarz w wapniu
Porównując zapisy historyczne dotyczące opadów Pingzhong Zhang z zespołem z chińskiego Uniwersytetu Lanzhou, odkrył, że trzy wspomniane dynastie zakończyły się, kiedy letnie monsuny były słabsze niż zwykle.
- Letnie monsuny wieją znad Oceanu Indyjskiego w głąb Chin - mówił w wywiadzie dla BBC Hai Cheng, współautr artykułu z Uniwersytetu w Minesocie (USA). - Gdy letni monsun jest silny, udaje mu się dojść bardziej w stronę północno-zachodnich Chin. Niestety, gdy wiatr jest słaby, brakuje wody niezbędnej m.in. do upraw ryżu.
Historia pogody
"Pomimo innych wydarzeń w historii tego kraju, z naszych badań wynika, że klimat odgrywał w niej kluczowa rolę" - napisali naukowcy w artykule w "Science".
Jak podkreślili, wiele wskazuje na to, że także upadek cywilizacji Majów w Ameryce Południowej mógł mieć podobne przyczyny. Na pogodę na świecie niezwykle istotny wpływ miała aktywność Słońca.
Miała. Historia ta ma bowiem swój smutny, ekologiczny koniec, także odciśnięty w wapniu. Od około 50 lat - jak podkreślili naukowcy - znacznie większy wpływ na pogodę zyskały emisja gazów cieplarnianych i inna działalność człowieka...
Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN