"Głowa niedźwiedzia" da Vinci na aukcji. Mały rysunek wart miliony

Autor:
mbl//mro
Źródło:
CNN

Rysunek Leonarda da Vinci "Głowa niedźwiedzia" z podpisem mistrza idzie pod młotek. Dzieło o wymiarach siedem na siedem centymetrów może osiągnąć cenę nawet 12 milionów funtów, czyli około 63 milionów złotych. Ma być zlicytowane 8 lipca w Londynie.

Rysunek jest jednym z ośmiu dzieł Leonarda da Vinci, które nadal pozostają w rękach prywatnych - przekazał dom aukcyjny Christie's, który poprowadzi licytację. "Głowa niedźwiedzia" została narysowana techniką silverpoint, której da Vinci nauczył się od swojego mistrza Andrei del Verrocchio. Technika polegała na rysowaniu po specjalnie zagruntowanym papierze srebrnym pręcikiem lub drutem. Rysunek powstał w XV wieku i ma siedem na siedem centymetrów.

W przeciągu setek lat "Głowa niedźwiedzia" zmieniała właściciela kilka razy. Już raz została sprzedana przed dom aukcyjny Christie's. Było to w 1860 roku - obraz kosztował jedynie 312 dzisiejszych funtów, czyli około 1,5 tysiąca złotych. - To jedno z najcenniejszych dzieł renesansowych, które pozostaje w prywatnych rękach - stwierdził Ben Hall, przedstawiciel Christie's w Nowym Jorku.

Rysunek był wystawiany m.in. w National Gallery w Londynie, w muzeum Luwr w Paryżu oraz w Państwowym Muzeum Ermitażu w Moskwie. "Głowę niedźwiedzia" można obecnie podziwiać w Nowym Jorku, skąd poleci jeszcze w maju do Hongkongu.

8 lipca zostanie zlicytowany na aukcji w Londynie. Spodziewana kwota za rysunek z podpisem Leonarda da Vinci to od 8 do 12 milinów funtów, czyli między 42 a 63 miliony złotych.

Najdroższy rysunek Leonarda da Vinci, jaki został kiedykolwiek sprzedany, to "Koń i jeździec". Został on zlicytowany w 2001 roku za 8 milinów funtów, czyli około 42 miliony złotych. Eksperci przewidują, że "Głowa niedźwiedzia" może pobić ten rekord.

Zobacz Art Kompas w TVN24 GO: Jak weryfikuje się dzieła sztuki?

Autor:mbl//mro

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości