Stosowanie diety śródziemnomorskiej "może zmniejszyć liczbę zawałów serca u osób z grupy podwyższonego ryzyka". Pierwsze tego rodzaju badanie na świecie wykazało, że spożywanie dużej ilości oliwy z oliwek, orzechów, owoców morza, produktów pełnoziarnistych i warzyw może przynieść korzyści setkom milionów osób z otyłością, cukrzycą lub innymi czynnikami ryzyka. Naukowcy porównali pod tym kątem siedem diet.
Dieta śródziemnomorska może zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub przedwczesnej śmierci setek milionów ludzi, u których istnieje zwiększone ryzyko chorób układu krążenia, wskazują naukowcy.
Dieta śródziemnomorska - komu szczególnie polecana
Bogata w oliwę z oliwek, orzechy, owoce morza, produkty pełnoziarniste i warzywa dieta była wcześniej kojarzona z wieloma korzyściami, a jej wpływ na wydłużenie życia zdrowych ludzi jest dobrze znany. Jednak do tej pory nie było wielu dowodów na to, jak dieta śródziemnomorska może pomóc osobom ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Należą do nich setki milionów ludzi żyjących z otyłością, cukrzycą typu 2, wysokim ciśnieniem krwi lub wysokim cholesterolem oraz osoby nieaktywne fizycznie, palące lub spożywające szkodliwe ilości alkoholu. Dotychczasowe wytyczne zalecały różne diety dla osób z podwyższonym ryzykiem chorób serca, ale brakowało dowodów naukowych na ich skuteczność. Teraz duże badanie - pierwsze tego rodzaju na świecie, analizujące czterdzieści cechujących się wysoką wiarygodnością badań kontrolowanych z udziałem ponad 35 tysięcy osób - dostarczyło solidnych dowodów.
Diety, które zmniejszają prawdopodobieństwo zawału serca
Przedstawione w "The BMJ" wnioski z badania wskazują, że dieta śródziemnomorska i niskotłuszczowa zmniejszają prawdopodobieństwo zgonu i zawału serca u osób z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Jak piszą jego autorzy, "dowody o umiarkowanej pewności" wskazują, że "dieta śródziemnomorska i niskotłuszczowa, połączona z aktywnością fizyczną", zmniejszają ryzyko "śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny i zawału mięśnia sercowego niezakończonego zgonem u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym". Jak dodano, "prawdopodobnie również zmniejsza ryzyko udaru". Czterdzieści badań z udziałem 35 548 uczestników - których obserwowano średnio przez trzy lata w ramach siedmiu programów dietetycznych - zostało zweryfikowanych przez naukowców z USA, Kanady, Chin, Hiszpanii, Kolumbii i Brazylii.
Siedem diet, które wzięto pod uwagę
Oprócz diety śródziemnomorskiej i diety niskotłuszczowej w badaniu uwzględniono też dietę ultraniskotłuszczową, modyfikowaną, połączoną niskotłuszczową i niskosodową, dietę Ornisha oraz dietę Pritikina. Opierając się na dowodach o umiarkowanej pewności, programy diety śródziemnomorskiej okazały się skuteczniejsze w zapobieganiu śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, zawałowi serca i udarowi niezakończonemu zgonem u osób zagrożonych chorobami układu krążenia. Programy niskotłuszczowe były również skuteczniejsze, z umiarkowaną pewnością, w zapobieganiu śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny i zawałowi serca niezakończonemu zgonem. Pięć innych programów dietetycznych generalnie przyniosło niewielkie lub żadne korzyści.
Co powinny jeść osoby ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych
"Niezależnie od tego, czy jesteś zagrożony, czy nie, zdrowy styl życia, który obejmuje zbilansowaną dietę, taką jak dieta śródziemnomorska, może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca i układu krążenia" - podkreśliła w rozmowie z "Guardianem" Tracy Parker, starsza dietetyk w British Heart Foundation. "Czynniki ryzyka związane z chorobami sercowo-naczyniowymi, takimi jak cukrzyca typu 2, otyłość, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu, są również redukowane dzięki diecie śródziemnomorskiej" - dodała. W diecie osób ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych powinno być dużo owoców i warzyw, fasoli, soczewicy, produktów pełnoziarnistych, ryb, orzechów i nasion, a także trochę niskotłuszczowego nabiału i oliwy z oliwek. Unikać należy natomiast przetworzonego mięsa, soli i słodkich smakołyków.
Uwagi do badań
Naukowcy uznali kilka ograniczeń w swojej pracy, takich jak niemożność kontroli przestrzegania programów dietetycznych, zastrzegają też możliwość, że niektóre korzyści mogły wynikać z innych czynników, takich jak leczenie farmakologiczne i rzucanie palenia.
Tracy Parker, starsza dietetyk w British Heart Foundation, która nie brała udziału w badaniu, podkreśla jednak: "Od dawna wiadomo, że jedzenie w stylu śródziemnomorskim jest dobre dla serca, ale zachęcające jest obserwowanie, jak programy takie jak ten zmniejszają ryzyko śmierci i zawału serca u pacjentów już zagrożonych chorobami układu krążenia".
Źródło: Guardian, bmj.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock