Bożonarodzeniowy sezon czas zacząć! Powoli cała Europa przygotowuje się do świąt. W Norymbergii otwarto jeden z najsłynniejszych targów świątecznych w Europie, a Neapol ma już oryginalną świąteczną szopkę.
Targ świąteczny w Norymbergii otwiera uroczyście tak zwane dzieciątko przemawiając z balkonu norymberskiego kościoła. Pochodzi ono z Norymbergi, ma od 16 do 18 lat, a wybierają je czytelnicy lokalnej gazety.
W Norymberdze stanęły dziesiątki straganów z ozdobami i świątecznymi przysmakami. Na gości co krok czeka przyprawione korzeniami słodkie grzane wino, prażone migdały i pieczone kiełbaski z musztardą. Słynne są także norymberskie pierniki. Bożonarodzeniowy jarmark w Norymberdze to tradycja sięgająca przynajmniej połowy siedemnsastego wieku - wtedy pojawiły się o nim pierwsze wzmianki. W tamtych czasach w targach brali udział przedstawiciele wszystkich miejskich rzemiosł.
Lodowo w Austrii
Ciekawą świąteczną tradycją mogą pochwalić się też Austriacy, którzy bożonarodzeniowy sezon od 12 lat rozpoczynają wystawą z lodowymi rzeźbami w miasteczku Graz. Można podziwiać rzeźby Jezusa, Matki Boskiej i Trzech Króli, które stworzone zostały przez artystów z Austrii, Finlandii i Łotwy. Waga całości – 50 ton.
Szopka z recyklingu
Z pewnością oryginalną wystawą bożonarodzeniową może pochwalić się Neapol, gdzie materiały tworzące szopkę pochodzą z recyklingu. Arcybiskup tego miasta kardynał Crescenzio Sepe uroczyście odsłonił szopkę w bazylice San Domenico Maggiore. Skąd taki pomysł? Neapol przez długi czas borykał się z problemem śmieci. Szopka ma uwrażliwić mieszkańców na sprawy związane z ochroną środowiska.
Szopka stanowi połączenie tradycyjnego neapolitańskiego żłóbka oraz formy nowoczesnej, w której znalazły się elementy z kartonu, plastiku, puszek i innych materiałów, uzyskanych z przerobu odpadków.
Twórcą szopki jest miejscowy rzemieślnik. Jak zaznacza - jego dzieło nie jest prowokacją, ale wspomnieniem tego, co jeszcze niedawno działo się na ulicach Neapolu, zasypanych tonami śmieci.
Źródło: Reuters