Czarnoskóry policjant pomaga mężczyźnie z Ku Klux Klanu. Zdjęcie podbiło sieć


Po usunięciu flagi Konfederacji sprzed parlamentu w Karolinie Południowej nie ustały manifestacje i spory wokół tego symbolu. W sobotę doszło do kolejnej demonstracji, która zostanie na długo zapamiętana. Powodem jest wykonane podczas niej zdjęcie, które stało się sieciowym hitem.

10 lipca, decyzją gubernator Nikki Haley, sprzed parlamentu stanowego w Karolinie Południowej została zdjęta flaga Konfederacji (niebieski krzyż św. Andrzeja z gwiazdami). Jest ona symbolem skonfederowanych stanów Południa, które walczyły ze stanami Unii podczas Wojny Secesyjnej w latach 1861-1865.

Demonstracje i protesty

Usunięcia flagi od dawna domagali się zwłaszcza czarnoskórzy mieszkańcy stanu, którzy traktują ją jako symbol rasizmu i niewolnictwa, które istniało w stanach Południa. Zdjęcie flagi stało się powodem protestów i demonstracji. Do ostatniej doszło 18 lipca przed parlamentem stanowym.

Ponad podziałami

Podczas sobotniej demonstracji jeden z członków rasistowskiej organizacji Ku Klux Klan poczuł się gorzej z powodu wysokiej temperatury i omdlał przy gmachu parlamentu. Wtedy podszedł do niego jeden z obecnych tam policjantów, a całą sytuację na zdjęciu uchwycił fotoreporter Rob Godfrey.

Fotografia, którą wykonał, pokazuje jak czarnoskóry policjant Leroy Smith pomaga białemu mężczyźnie z Ku Klux Klanu. Wykonane przez siebie zdjęcie Rob Godfrey udostępnił na swoich profilach w serwisach społecznościowych Twitter i Instagram. Fotografia w zaledwie dwa dni została udostępniona na Twitterze ponad 5 tys. razy i zyskała ogromną popularność w sieci.

not an uncommon example of humanity in SC: Leroy Smith helps white supremacist to shelter & water as heat bears down. pic.twitter.com/GoF23r3mRe— Rob Godfrey (@RobGodfrey) lipiec 18, 2015

Internauci chętnie komentowali też udostępnianą w serwisie społecznościowym fotografię. "Oficer Leroy Smith mógłby uczyć wszystkich amerykańskich policjantów, co tak naprawdę znaczy chronić i służyć" - napisał na Twitterze użytkownik @joseph777. "Oficer Leroy Smith to mój bohater. Pomagając zignorował nienawiść i okazał miłość i współczucie" - dodał internauta @JaymesV.

Autor: kl/ja / Źródło: PAP, Time

Pozostałe wiadomości