Naukowcy: spanie przy sztucznym świetle może zwiększyć ryzyko cukrzycy

Autor:
jdw//am
Źródło:
CNN, Diabetologia
Jak uchronić się przed cukrzycą?
Jak uchronić się przed cukrzycą?tvn24
wideo 2/4
tvn24Jak uchronić się przed cukrzycą?

Spanie w pomieszczeniach, do których dociera sztuczne światło, może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę o nawet 28 procent - alarmują naukowcy na łamach czasopisma "Diabetologia". W listopadowym wydaniu magazynu opublikowano wyniki badania przeprowadzonego na grupie niemal 100 tysięcy dorosłych. 

Chiński zespół naukowców wykazał, że osoby chronicznie wystawione na oddziaływanie sztucznego światła w nocy, wykazywały wyższy poziom glukozy we krwi. Były one także silniej narażone na rozwój insulinooporności i cukrzycy. Zdaniem badaczy, spanie przy sztucznym świetle może odpowiadać za nawet 9 milionów przypadków zachorowań na cukrzycę wśród chińskich dorosłych. 

Spanie w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach zwiększa ryzyko cukrzycy 

Naukowcy, w opublikowanej na łamach magazynu "Diabetologia" pracy, wykorzystali dane dotyczące dokładnie 98 658 osób, zebrane w 2010 roku w ramach ogólnokrajowego Badania Nadzoru nad Chorobami Niezakaźnymi w Chinach. Jego uczestnicy odpowiedzieli wówczas na serię pytań związanych z ich stylem życia, historią medyczną, demografią oraz chorobami występującymi w przeszłości u innych członków rodziny. Naukowcy porównali wyniki ankiety z próbkami krwi uczestników oraz satelitarnymi obrazami, mierzącymi poziom światła w okolicy, w której mieszkali respondenci. 

Spanie w oświetlonym pokoju może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycęShutterstock

ZOBACZ TEŻ: "Nocne marki" częściej zapadają na groźne choroby. Są bardziej narażone m.in. na cukrzycę typu 2 i ataki serca

Po przeanalizowaniu danych stwierdzili, że osoby mieszkające w obszarach o wysokim poziomie sztucznego światła w nocy, były o około 28 procent bardziej narażone na rozwój cukrzycy niż osoby, które mieszkały w rejonach z niższym dopływem sztucznego oświetlenia. - Praca potwierdza wyniki wcześniejszych badań, dotyczących potencjalnie szkodliwego wpływu światła w nocy na funkcje metaboliczne i ryzyko cukrzycy - komentuje w CNN pracę chińskich naukowców dr Phyllis Zee, ekspert na co dzień zajmująca się zagadnieniami z zakresu somnologii (medycyny snu). 

W marcu tego roku kierowany przez nią zespół naukowców opublikował własne wyniki badania na temat wpływu spania przy sztucznym oświetleniu na grupę zdrowych dwudziestolatków. Już po jednej nocy spędzonej w pomieszczeniu ze słabym źródłem sztucznego światła u uczestników eksperymentu zaobserwowano wyższy poziom cukru we krwi.

CukrzycaMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

ZOBACZ TEŻ: Sypiasz mniej niż pięć godzin dziennie? Grożą ci choroby przewlekłe

Autor:jdw//am

Źródło: CNN, Diabetologia

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości