Balon w próbie pokonania rekordu przez Felixa Baumgartnera to podstawa. Nawet minimalne prawdopodobieństwo uszkodzenia oznacza odwołanie misji.
Materiał, z którego balon jest zbudowany, musi być odporny na minusowe temperatury i promieniowanie kosmiczne. Z drugiej strony musi on być niezwykle lekki, a tym samym cienki, by mógł spełniać swoją funkcję bezbłędnie. Dlatego może wystarczyć nawet jedno nieostrożne dotknięcie go ręką, by balon uszkodzić.
Bez balona ani rusz
W polskim Projekcie Copernicus do atmosfery na wysokość 35 km zostało wysłanych kilka balonów bezzałogowych. - Balon w całym projekcie jest najważniejszym elementem. To od niego zależy wysokość, jaką uda się uzyskać - przyznaje Grzegorz Zimny zaangażowany w Projekt Copernicus.
- Najważniejsze jest, by materiał był odporny na niskie temperatury. Na wysokości 30 km temperatura spada do -60 stopni. Do tego dochodzi promieniowanie ultrafioletowe, które oddziaływuje na jego powłokę - zaznaczył Zimny.
- W przypadku balonów stosowanych do Projektu Copernicus, ich waga wynosi około 1,5 kg. Do środka wpompowywany jest hel w objętości około 1,5 metra sześciennego do zrównoważenia siły przyciągania ziemskiego. U spodu balonu podczepiana jest aparatura pomiarowa m.in. GPS czy wideo, która rejestruje wszystkie fazy lotu - poinformował naukowiec.
Zawieszenie lotu
We wtorek, obawiając się o uszkodzenie balonu zadecydowano o niekontynuowaniu lotu Felixa Baumgartnera, który chce wyskoczyć ze specjalnie przygotowanej kapsuły na wysokości 36 km i pobić rekord w swobodnym spadaniu pokonując prędkość dźwięku.
Polacy do pompowania swoich balonów używają specjalnych rękawic, które są delikatniejsze od ludzkiej skóry. - Po dotknięciu balonu gołą ręką na jego powierzchni pozostaje pot. Może to spowodować jego wcześniejsze pęknięcie, nie osiągając zamierzonego pułapu - wyjaśnił naukowiec z Projektu Copernicus.
Przedstawiciele Projectu Copernicus po 17 nieudanych próbach w końcu pobili rekord wyjścia balonu na wysokość 35 km w stratosferę.
Klasyfikacja balonów wolnych bezzałogowych wg Projektu Copernicus: Lekki
Balon wolny bezzałogowy, który przewozi ładunek użyteczny w postaci jednego lub więcej pakietów o łącznej masie 4 kg, o ile nie kwalifikuje się on jako balon ciężki według określenia pkt.3
Średni
Balon wolny bezzałogowy, który przewozi ładunek użyteczny w postaci dwóch lub więcej pakietów o łącznej masie 4 kg lub więcej, jednak nie przekraczającej 6 kg, o ile nie kwalifikuje się jako balon ciężki według określenia pkt. 3. Ciężki
Balon wolny bezzałogowy; przewożący ładunek użyteczny, który: ma łączną masę 6 kg lub więcej; lub zawiera pakiet o masie 3 kg lub więcej; lub zawiera pakiet o masie 2 kg lub więcej o gęstości powierzchniowej wynoszącej więcej niż 13 gramów na centymetr kwadratowy; posiada linę lub inne urządzenie do podwieszania ładunku użytecznego, który wymaga siły uderzenia 230 niutonów lub wiecej dla oddzielenia podwieszonego ładunku użytecznego od balonu.
Autor: zś / Źródło: tvn24, copernicus-project.org
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA