Nie żyje "człowiek ze złotym ramieniem", jego krew uratowała 2,4 miliona dzieci

pap_20180511_2SH
Banki krwi apelują. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców
Źródło: Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

W wieku 88 lat zmarł James Harrison, dawca krwi z Australii, który pomógł ocalić życie nawet 2,4 miliona dzieci. Mężczyzna zyskał sławę za sprawą swojej unikalnej krwi, pozwalającej na produkcję szczepionek zapobiegających konfliktowi serologicznemu u noworodków. Informację o śmierci Harrisona przekazała jego rodzina.

James Harrison zmarł we śnie w domu opieki w Nowej Południowej Walii w Australii 17 lutego - poinformowała w poniedziałek rodzina zmarłego. Miał 88 lat. Australijczyk nazywany "człowiekiem ze złotym ramieniem" miał unikatową krew, zawierającą rzadko spotykane przeciwciała, z których wytwarzany jest antygen D. Antygen ten wykorzystywany jest do produkcji szczepionek zapobiegających występowaniu konfliktu serologicznego, czyli niezgodności grup krwi pomiędzy ciężarną kobietą i płodem.

Służba Krwiodawstwa Australijskiego Czerwonego Krzyża przypomniała po śmierci Harrisona, że niezwykłe cechy jego krwi odkryto na skutek badań, gdy w wieku 14 lat przeszedł poważną operację usunięcie płuca. Zarazem sam przeżył wówczas dzięki dużej ilości przetoczonej krwi, otrzymanej od krwiodawców. - Ojciec powiedział mi, że moje życie zostało uratowane przez obcych ludzi - wspominał Harrison. Krótko po tym podjął decyzję, że sam również będzie regularnie oddawał krew.

Uratował życie nawet 2,4 miliona dzieci

Australijczyk oddawał krew przez ponad 60 lat, po raz ostatni w 2018 roku. W sumie oddał krew 1173 razy i według szacunków Australijskiego Czerwonego Krzyża umożliwiło to uratowanie nawet 2,4 miliona dzieci. Za swoje zasługi otrzymał w 1999 roku Order Australii - najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane za wkład w rozwój kraju.

- Wszystkie szczepionki Anty-D wyprodukowane w Australii pochodzą z krwi Jamesa. W naszym kraju 17 procent kobiet w wieku rozrodczym jest zagrożonych konfliktem serologicznym, więc krew Jamesa ocaliła życie mnóstwa dzieci - tłumaczyła Jamma Falkemire ze Służby Krwiodawstwa Australijskiego Czerwonego Krzyża w wywiadzie dla CNN w 2018 roku.

James Harrison
James Harrison
Źródło: pap/dpa
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: