Mobilne aplikacje prokremlowskich mediów rosyjskich: telewizji RT (dawniej Russia Today) oraz platformy Sputnik zostały zablokowane w sklepie internetowym Google Play w Europie - przekazał właściciel Google'a - Alphabet. Rada Unii Europejskiej w trybie pilnym zawiesiła działalność nadawczą Sputnika i RT w Unii Europejskiej lub skierowaną do odbiorców Wspólnoty.
Wcześniej przedsiębiorstwo zaprzestało publikowania informacji pochodzących od rosyjskich mediów państwowych - zauważa Agencja Reutera.
Alphabet blokuje aplikacje rosyjskich mediów
Również we wtorek należący do Alphabetu serwis YouTube przekazał, że zablokował kanały RT i Sputnika z powodu sytuacji na Ukrainie.
Podobne działania podjął serwis Twitter, który oświadczył, że będzie stosował się do sankcji UE. Poza Europą serwis zamierza zmniejszać widoczność prokremlowskich treści, a także odpowiednio je oznaczać.
Dostęp do RT i Sputnika w Europie blokują także Facebook i TikTok.
Rada UE zawiesza działalność nadawczą Sputnika i RT
- Systematyczne manipulowanie informacjami i dezinformacja ze strony Kremla jest wykorzystywana jako narzędzie operacyjne w ataku na Ukrainę. Stanowi także istotne i bezpośrednie zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego Unii. Dziś (w środę - red.) robimy ważny krok przeciwko operacjom manipulacyjnym Putina i zakręcamy kurek rosyjskich mediów państwowych w Unii Europejskiej. Już wcześniej nałożyliśmy sankcje na kierownictwo RT, w tym na redaktora naczelnego, i logiczne jest, że podejmujemy dalsze działania - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że w czasie wojny słowa mają znaczenie. - Jesteśmy świadkami masowej propagandy i dezinformacji na temat tego ohydnego ataku (Rosji - red.) na wolny i niezależny kraj. Nie pozwolimy apologetom Kremla wylewać toksycznych kłamstw usprawiedliwiających wojnę Putina, ani wywoływać podziałów w naszej Unii - powiedziała.
Sankcje będą obowiązywać, dopóki Rosja nie zakończy agresji na Ukrainę oraz nie zaprzestanie działań dezinformacyjnych i manipulacyjnych wobec UE i jej państw członkowskich.
Atak Rosji na Ukrainę
24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, a wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" na wschodzie Ukrainy. W związku z rosyjską napaścią wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Pe3k / Shutterstock