Mario Draghi, były szef Europejskiego Banku Centralnego, został premierem Włoch. W piątek zaprezentował skład swojego rządu, w którym technokratów wymieszano z politykami szerokiej koalicji.
Po fiasku rozmów na temat rozwiązania kryzysu rządowego po dymisji premiera Giuseppe Contego, prezydent Sergio Mattarella na początku lutego powierzył misję powołania nowego gabinetu profesorowi ekonomii i byłemu prezesowi Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiemu.
Po blisko tygodniowych konsultacjach prawie wszystkie najważniejsze ugrupowania parlamentarne poparły Draghiego. Wyjątkiem jest prawicowa partia Bracia Włosi.
Skład nowego rządu poznaliśmy w piątek po rozmowie byłego szefa EBC z prezydentem Sergio Mattarellą. W rządzie pozostaną szefowie głównych resortów, którzy byli w poprzednim gabinecie Giuseppe Contego. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że w 23-osobowym gabinecie znajdzie się 8 kobiet.
Zaprzysiężenie nowego rządu Pałac Prezydencki zapowiedział na sobotę na godzinę 12.00.
Mario Draghi ma 73 lata i jest najbardziej znanym na świecie włoskim ekonomistą. W latach 2005-2011 był prezesem włoskiego banku centralnego, a następnie do 2019 roku szefem Europejskiego Banku Centralnego. Na jego kadencję przypadł ciężki kryzys finansowy, zwłaszcza w strefie euro. Deklarował wówczas, że trzeba zrobić wszystko, co można, by ratować wspólną europejską walutę. Draghi zyskał przydomek "SuperMario".
Skład nowego rządu
Szefem dyplomacji będzie nadal Luigi Di Maio. Stanowiska utrzymają także dotychczasowa minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese, minister zdrowia Roberto Speranza, obrony Lorenzo Guerini oraz kultury Dario Franceschini.
Ministrem finansów zostanie Daniele Franco, dotąd dyrektor generalny włoskiego banku centralnego. To główna zmiana na ministerialnym stanowisku.
Nowa minister sprawiedliwości to Marta Cartabia, była prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Resortem oświaty pokieruje Patrizio Bianchi, który jest uznanym profesorem ekonomii. W komentarzach zaznacza się, że jego celem będzie stworzenie oświaty bardziej nakierowanej na świat pracy.
Polityk partii Liga Giancarlo Giorgetti będzie szefem resortu rozwoju gospodarczego.
"Rząd odpowiedzialności narodowej"
Komentatorzy podkreślają, że to wspólny rząd prezydenta i premiera. Określany jest też jako "rząd odpowiedzialności narodowej".
Telewizja RAI zaznaczyła, że jest to gabinet bardziej polityczny niż przewidywano. Szef państwa na początku kryzysu rządowego mówił, że oczekuje apolitycznego gabinetu ekspertów wysokiej rangi. Tymczasem znaleźli się w nim zarówno politycy wcześniejszej koalicji centrolewicy i Ruchu Pięciu Gwiazd, dotąd opozycyjnych partii Liga i Forza Italia, jak i eksperci.
Źródło: PAP