Sączą wino przez igłę. Dostaną za nie na aukcji fortunę

Ze świata


Niezwykłe odkrycie w Czechach. Na zamku w Becov pod Teplou znaleziono wiekowe butelki wina, pozostawione przez tamtejszych arystokratów. Zanim trafią na aukcję ocenili je sommelierzy, którzy musieli dostać się do cennego trunku bez naruszania korków.

Butelki zostawiono w zamku podczas ucieczki przez nazistami w ostatnich dniach II wojny światowej. Chodzi o trzy rzadkie okazy trunków: Chateau d'Yquem 1896, Pedro Ximenez 1899 i Porto 189.

Trafią na aukcję

- Degustacja wina starszego niż 20 lat jest wyjątkowym przeżyciem, ale próbując wino z XIX wieku czujesz się jak w niebie - powiedział degustator Jakub Pribyl, jedna z nielicznych osób, która miała okazję próbować wina pod koniec maja.

Butelki przetrwały nienaruszone przez dziesięciolecia na prostych drewnianych półkach w zamku w zachodniej części miasta Becov nad Teplou.

Degustacja nie zniszczyła wyjątkowych okazów, ponieważ zastosowano technologię Coravin, przebicie korka za pomocą igły. Bez jego usuwania.

- Pedro Ximenez, na przykład, miał zapach karmelu, rodzynek i orzechu, a także żywe kolory bursztynu - wskazywał Pribyl, jednocześnie dodając, że "kolekcja jest wyjątkowa ze względu na okoliczności odkrycia i jej różnorodność". - Wina pochodzą z różnych krajów, w tym Francji i Hiszpanii. Są w super stanie - powiedział degustator.

Kolekcja, licząca 133 butelki, wyceniana jest na 20 milionów koron, czyli równowartość 740 tys. euro. Ale jak zauważają eksperci, kwota może wzrosnąć w trakcie aukcji.

Zobacz, jak smakowało wino pite przez Jezusa:

Autor: mb//ms / Źródło: Yahoo News