Ze świata

Co dalej z Polakami na Wyspach? "Duże wyzwanie dla rządu"

Ze świata

ShutterstockNa obecną chwilę nie wiadomo, komu po Brexicie będzie przysługiwać prawo stałego pobytu

Przed rządem brytyjskim stoi wiele wyzwań związanych z uregulowaniem statusu obywateli UE przebywających w UK po wystąpieniu ze Wspólnoty – czytamy w raporcie Migration Observatory Oxford University.

Autorzy opracowania wskazują, że po formalnym wyjściu UK ze Wspólnoty, obywatele UE przebywający na Wyspach w krótkim czasie będą musieli otrzymać dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu, by odróżnić ich od nowo przybyłych do Wlk. Brytanii.

Tymczasem, jak zaznaczają autorzy, nie będzie to łatwe zadanie. Z danych przytaczanych przez Migration Observatory wynika, że na początku 2016 r. uprawnionych do otrzymania prawa stałego pobytu w UK było 3,5 mln obywateli pochodzących z państw wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ze Szwajcarii.

Rekordowe zainteresowanie

Z obliczeń analityków wynika, iż Urząd ds. Wewnętrznych, odpowiedzialny za wydawanie pozwoleń, do tej pory wydawał średnio w latach 2011-15 25,5 tys. takich dokumentów rocznie. Migration Observatory wyliczyło, iż w tym tempie Urząd wydawałby pozwolenia wszystkim uprawnionym przez ok. 140 lat.

Na obecną chwilę nie wiadomo, komu po Brexicie będzie przysługiwać prawo stałego pobytu.

„Niektórzy komentatorzy wskazywali, że głównym kryterium rejestracji obywateli UE mogłoby być posiadanie numeru NIP – osoby, którym przyznano numer NIP przed określoną datą automatycznie otrzymałyby pozwolenie. Jednakże, takie rozwiązanie byłoby kłopotliwe, gdyż nie wszyscy posiadający brytyjski NIP wciąż mieszkają w Wlk. Brytanii. Tym samym bardziej prawdopodobne, że rejestracja będzie się opierać na paskach płacowych lub innych dokumentach” – napisano.

Rządowe kryteria

Autorzy raportu dokonali przeglądu warunków, których spełniania może wymagać rząd, by wydać pozwolenie na pobyt. Ich zdaniem, rząd będzie musiał zdecydować m.in. ile lat dana osoba będzie musiała mieszkać na Wyspach przed wydaniem pozwolenia, czy chodzi o pobyt ciągły, jakie kryteria zastosować dla studentów i osób samowystarczalnych dochodowo czy też jak traktować bezrobotnych imigrantów przez dłuższy okres przebywających w UK.

„Większość przypadków byłaby oczywista, jednak i tak wiele z nich byłoby skomplikowanych. Ponadto wiele różnych grup osób nie kwalifikowałoby się do otrzymania pozwolenia stałego, mimo przebywania w UK przez wiele lat” – napisano.

Polacy na Wyspach Brytyjskich szybko odczują skutki Brexitu? Nowy minister nie pozostawia złudzeń

Autor: PMB / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock