Ze świata

Najmłodsi przed ekranem. WHO wydała wytyczne

Ze świata

[object Object]
WHO alarmuje: ekrany urządzeń elektronicznych nie dla dzieciTVN24 BiS
wideo 2/2

Dzieci w trakcie pierwszych dwunastu miesięcy życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych, zaś przed ukończeniem czwartego roku życia nie mogą spędzać przed nimi więcej niż godzinę dziennie - zaleciła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). O szczegółach w TVN24 BiS mówiła Agata Zamęcka.

Wydając pierwsze tego rodzaju wytyczne przedstawiciele agencji ONZ zaznaczyli, że dzieci poniżej piątego roku życia powinny być aktywne fizycznie i wyspane, co pomoże im w rozwijaniu dobrych nawyków oraz zapobiegnie otyłości oraz innym chorobom w późniejszym życiu. Dzieciom w wieku od dwóch do czterech lat nie powinno się pozwolić na więcej niż jedną godzinę siedzenia przed ekranem dziennie (sedentary screen time), zaś niemowlęta w wieku poniżej jednego roku nie powinny być w ogóle narażone na ekrany elektroniczne - podała WHO. Jako "sedentary screen time" autorzy określają oglądanie telewizji i filmów oraz grę w gry komputerowe.

Brak aktywności

"Zdrowa aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i nawyki dotyczące snu są ustalane na wczesnym etapie życia, co daje możliwość kształtowania nawyków w okresie dzieciństwa, dorastania i dorosłości" - można przeczytać w wytycznych WHO dla państw członkowskich. Według WHO obecnie ponad 23 procent dorosłych i 80 procent nastolatków nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie.

"To, co naprawdę musimy zrobić, to przywrócić dzieciom zabawę" - powiedziała Juana Willumsen, ekspert WHO.

"Chodzi o przejście z trybu siedzącego na czas zabawy, jednocześnie chroniąc sen" - dodała.

Jak wynika z zaleceń, dzieci w wieku od roku do czterech lat powinny spędzić co najmniej trzy godziny na różnych aktywnościach fizycznych rozłożonych w ciągu dnia.

Według stanowiska WHO bycie nieaktywnym niesie duże ryzyko dla zdrowia i dodatkowo zwiększa problem nadwagi oraz otyłości.

Już w raporcie sprzed dwóch lat Organizacja stwierdziła, że liczba otyłych dzieci i młodzieży na świecie w ciągu ostatnich 40 lat wzrosła dziesięciokrotnie do 120 milionów, a wzrost ten przyspieszył w krajach o niskich i średnich dochodach, zwłaszcza w Azji. Nadmierna masa ciała może prowadzić do chorób, w tym cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i niektórych nowotworów.

WHO zaleca

Wczesne dzieciństwo to okres szybkiego rozwoju fizycznego i poznawczego, w trakcie którego kształtowane są nawyki, a rutyna rodzinnego stylu życia może być modyfikowana - czytamy w wytycznych, opartych na dowodach z setek badań, przeprowadzonych w Australii, Kanadzie, Afryce Południowej i Stanach Zjednoczonych. Tymczasem – jak zaznacza WHO - spędzanie czasu w pozycji siedzącej: jazda samochodem zamiast chodzenia czy jazdy na rowerze, dłuższe siedzenie w szkolnej ławce, oglądanie telewizji lub granie w niewymagające fizycznej aktywności gry na ekranie są coraz bardziej powszechne i wiążą się ze słabymi wynikami zdrowotnymi. Przewlekły niedobór snu u dzieci jest związany z nadmierną akumulacją tłuszczu, mierzoną na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI). Krótszy sen wiąże się z oglądaniem telewizji i czasem spędzonym na grach komputerowych. Jak zaznaczają eksperci WHO, poprawa aktywności fizycznej, ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej i dłuższy czas snu małych dzieci przyczynią się do poprawy ich zdrowia fizycznego, zmniejszą ryzyko rozwoju otyłości w dzieciństwie i związanych z nią chorób niezakaźnych w późniejszym życiu oraz poprawią zdrowie psychiczne i samopoczucie.

ZOBACZ TEŻ > Eksperci o standardach WHO: trzeba uczyć dzieci, jak budować granice

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości