Goldman Sachs wprowadza bardziej elastyczną politykę urlopową, aby pomóc pracownikom "odpoczywać i nabierać sił". Starsi bankierzy będą teraz mogli wziąć tyle dni urlopu, ile potrzebują - napisał Goldman Sachs w notatce dla pracowników, którą udostępniono CNN Business. Portal podkreślił, że w ten sposób bank chce walczyć o najbardziej utalentowanych pracowników na rynku oraz pozbyć się łatki organizacji znanej z wyczerpującej kultury pracy.
Począwszy od przyszłego roku, wszyscy pracownicy Goldman Sachs będą mogli "oczekiwać co najmniej 15 dni" nieobecności w pracy każdego roku. Bankierzy, którzy nie zostali jeszcze partnerami lub dyrektorami zarządzającymi, pozostaną na stałym przydziale urlopowym, ale otrzymają dwa dodatkowe dni wolne.
"Jako firma jesteśmy zaangażowani w zapewnianie naszym pracownikom zróżnicowanych korzyści i ofert wspierających dobre samopoczucie i odporność" - czytamy w notatce cytowanej przez CNN.
Nielimitowane dni urlopowe w Goldman Sachs
Nowa polityka podąża za rosnącą tendencją do elastycznej pracy na Wall Street. Banki coraz częściej konkurują ze start-upami i wielkimi firmami technologicznymi, aby przyciągnąć młode talenty. W rezultacie Wall Street musi poluzować krawat, wprowadzając mniej rygorystyczne zasady dotyczące ubioru, wyższe pensje i premie oraz inne zabiegi mające na celu przedstawienie łagodniejszego, bardziej przyjaznego dla pracowników miejsca pracy - wyjaśnił portal stacji CNN.
Dodał, że w szczególności Goldman Sachs został wzięty pod lupę ze względu na kulturę pracy. Rok temu grupa dopiero co zatrudnionych bankierów przekazała menedżerom, że pracują po 100 godzin tygodniowo, śpią tylko pięć godzin na dobę i muszą znosić nadużycia w miejscu pracy, co ma poważny wpływ na ich zdrowie psychiczne.
Bank odpowiedział wówczas, że traktuje skargi poważnie, przyspieszy zatrudnianie nowych osób i wzmocni egzekwowanie przepisów o zakazie pracy w soboty - podał CNN.
Zmiany w kulturze organizacji
Według portalu pandemia wywołała ogromną zmianę we współczesnej kulturze organizacji i pracy. W różnych branżach pracownicy odrzucają rygorystyczne procedury biurowe od poniedziałku do piątku. Firmy reagują wyższymi płacami i większą elastycznością - nawet na Wall Street.
Jako przykład podano Citibank, który przyjął hybrydowy harmonogram pracy i zachęca pracowników do wykorzystania urlopu w celu uniknięcia wypalenia. Dyrektor generalna Citi - Jane Fraser, która przejęła stery nieco ponad rok temu, przekazała, że decyzja była zarówno kwestią etyczną, jak i strategiczną - sprawia, że Citi jest postrzegany jako fajniejszy, bardziej przyjazny gigant z Wall Street i w ten sposób ma uzyskać przewagę w wojnie o talenty.
Nielimitowane urlopy - nie tylko blaski
Urlopy bez ograniczeń stają się coraz bardziej popularne, ale mają też swoich krytyków. Niektóre firmy odkryły, że pracownicy, zwłaszcza młodsi, biorą mniej dni wolnych niż osoby, które mają limitowaną liczbę dni wolnych, gdyż chcą pokazać w ten sposób swoje zaangażowanie i oddanie.
Jedno z badań z 2018 r. wykazało, że pracownicy z nieograniczoną liczbą dni urlopowych biorą średnio 13 dni wolnego w roku, podczas gdy ci z tradycyjnymi planami i limitem dni urlopowych - średnio 15 dni rocznie - podał CNN.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: MontenegroStock / Shutterstock.com