Konflikt dotyczący prawa francuskich rybaków do połowu ryb na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii został lekko złagodzony. Europejscy rybacy mogą łowić na wodach brytyjskich, jeśli pracowali tam przed brexitem. Francuzi i Brytyjczycy spierają jednak w sprawie dokumentów, które mają być na to dowodem.
Wielka Brytania i Francja spierają się od dłuższego czasu o prawa do połowów na brytyjskich wodach po brexicie. Francja uważa, że jej rybacy powinni otrzymać więcej licencji połowowych, Wielka Brytania odpowiada, że prawie wszyscy unijni rybacy, którzy złożyli wnioski, dostali licencje, a nie dostali ich tylko ci, którzy nie mogli się wykazać historią połowów na danych wodach.
Francja i Wielka Brytania - spór o rybołówstwo
Ostatnio wyspa Guernesey przyznała 43 licencje (pozwolenia) dla kutrów francuskich, nieco mniej niż chcą Francuzi.
Statki mające pozwolenie będą mogły łowić w strefie od 6 do 12 mil morskich wokół Guernesey. W sprawie kolejnych 15 kutrów, brytyjskie MSZ zapewniło w środę, że "rozpatrzone będą wszystkie nowe okoliczności".
Poważniejszy spór rozgrywa się z Londynem i wyspą Jersey - chodzi o 111 pozwoleń. Paryż zapewnia, że "będzie o nie walczyć".
Francuska minister ds. morza Annick Girardin uznała to za "dobrą nowinę", ale zapowiedziała, że francuscy rybacy muszą otrzymać od Wielkiej Brytanii 111 pozostałych pozwoleń. Od 1 stycznia br. Francja otrzymała licencje dla około 1000 statków.
Brexit. Zmiana przepisów
Kiedy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia 2020 r. wycofała się również z londyńskiej konwencji rybackiej z 1964 roku. Do 31 stycznia 2022 roku obowiązują ustalenia przejściowe.
Od wyjścia Londynu ze Wspólnoty obowiązują ustalenia tymczasowe i „wszystkie statki wymienione w tymczasowym zezwoleniu będą nadal mogły łowić w ramach obecnych ustaleń tymczasowych do czasu ich wygaśnięcia, tj. 31 stycznia 2022 r.” – poinformowały państwa członkowskie.
Problemy rybaków obok kwestii imigrantów docierających do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche od tygodni powodują zaostrzenie w stosunkach między Paryżem i Londynem.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock