Rosyjska czarna lista. Turecka budowlanka i turystyka na cenzurowanym

Ze świata

ShutterstockRelacje turecko-rosyjskie bardzo się ochłodziły

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew potwierdził spis typów prac, których tureckie przedsiębiorstwa nie będą mogły wykonywać w Rosji - poinformował w środę rosyjski rząd na stronie internetowej. Zakazano działalności m.in. firmom budowlanym i turystycznym.

Od 1 stycznia 2016 roku tureckie firmy nie będą mogły na terenie Rosji prowadzić działalności budowlanej i projektowej, turystycznej i hotelarskiej, a także wykonywać prac w dziedzinie usług państwowych i komunalnych. Jak zaznaczono, zakaz nie dotyczy tych umów z tureckimi przedsiębiorstwami, które zawarto przed 30 grudnia.

Zakaz zatrudniania Turków

Na stronie opublikowano także spis rosyjskich firm, które otrzymały zakaz zatrudniania obywateli Turcji. Zestawienie liczy 53 firmy, działające m.in. w budownictwie, przemyśle samochodowym oraz produkcji materiałów budowlanych i sprzętu sanitarno-technicznego. W ramach nagłego ochłodzenia stosunków na linii Moskwa-Ankara prezydent Władimir Putin podpisał w zeszłym miesiącu dekret wprowadzający w życie sankcje wobec Turcji, głównie o charakterze gospodarczym. Napięcie w stosunkach turecko-rosyjskich utrzymuje się od 24 listopada, gdy tureckie myśliwce zestrzeliły rosyjski bombowiec Su-24. Władze w Ankarze twierdzą, że maszyna wtargnęła w turecką przestrzeń powietrzną, czemu Moskwa zaprzecza.

Rosja Gruzji odpuściła, Ukrainie grozi. Nałożyła embargo na nowe krajeTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock