Raiffeisen Bank International opóźnia plany wyjścia z Rosji - przekazał Reuters, powołując się na trzy osoby zaznajomione ze sprawą. Powód: niechęć do zerwania trwających do dziesięcioleci więzi Austrii z Rosją. Raiffeisen, największy z zachodnich banków w Rosji, zamierzał do września wydzielić swój rosyjski biznes, który zapewnia płatności setkom tamtejszych firm, po tym, jak znalazł się pod presją europejskich organów regulacyjnych.
Raiffeisen (RBI), największa z zachodnich instytucji finansowych w Rosji, zamierza wydzielić osobną część, która zapewniałaby obsługę setkom rosyjskich firm - poinformował Reuters. Powołując się na swoje źródła, przekazał również, że chociaż Austria oficjalnie wspiera Ukrainę, to niechętnie podchodzi do całkowitego zerwania trwających od dziesięcioleci więzi z Rosją.
Działalność banku w Rosji umożliwia płatności międzynarodowe
Zauważono, że RBI nie przedstawił jeszcze swojego planu organom nadzorczym w Europejskim Banku Centralnym (EBC). Zanim podjęte zostaną działania, potrzebna będzie zgoda rosyjskiego banku centralnego, ministerstwa finansów, a w przypadku sprzedaży nawet prezydenta Rosji Władimira Putina.
Rosyjskie władze dały do zrozumienia RBI, że jego działalność w Rosji umożliwia płatności międzynarodowe około 2,6 tysiącom klientów korporacyjnych, 4 milionom posiadaczy kont i 10 tysiącom pracowników.
Rzecznik prasowy RBI podkreślił, że bank będzie dążyć do sprzedaży lub wydzielenia jego części i jest zaangażowany w ograniczanie swojej działalności w Rosji.
Reuters podał, że marsz Grupy Wagnera na Moskwę utrudni znalezienie nabywcy, ponieważ wydarzenie to wstrząsnęło rosyjskimi elitami biznesowymi.
Czytaj więcej: 36 godzin "marszu sprawiedliwości"
Presja Waszyngtonu
Obecność RBI w Rosji podkreśla wagę stosunków między Moskwą a Wiedniem ze względu na gazociągi i finanse. Austriacki bank centralny i EBC odmówiły komentarza w sprawie.
Reuters dodał, że RBI stoi również w obliczu presji ze strony Waszyngtonu. Przekazał informacje o rosyjskich transakcjach organowi ds. amerykańskich sankcji w Biurze Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC). RBI twierdzi, że przestrzega sankcji i współpracuje z OFAC.
Rzecznik austriackiego ministerstwa finansów podkreślił, że inne europejskie banki są również aktywne w Rosji. - Bank nie może opuścić takiego kraju z dnia na dzień - stwierdził.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Mikhail Gerasimov/Shutterstock