Kreml znalazł furtkę do Europy. "Chcielibyśmy zniesienia sankcji"

Ze świata


Premier Słowenii Miro Cerar, który przyjął w poniedziałek premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, powiedział, że jest zwolennikiem zniesienia unijnych sankcji wobec Rosji, ponieważ są one szkodliwe dla wszystkich stron - poddała agencja STA.

Cerar podkreślił jednak, że jego kraj w pełni popiera terytorialną integralność Ukrainy i szanuje zawieszenie broni między stronami ukraińskiego konfliktu, które zostało wynegocjowane w lutym.

Mocne zdanie

- Słowenia chciałaby zniesienia sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską, jako że szkodzą one wymianie handlowej między naszymi krajami - powiedział Cerar. - Ponieważ to UE jako pierwsza wprowadziła sankcje wobec Rosji, więc mamy nadzieję, że to ona pierwsza je zawiesi. Sankcje nie stanowią rozwiązania problemów - odparł rosyjski prezydent. Oficjalna wizyta Dmitrija Miedwiediewa w Lublanie, to jego pierwsza podróż do państwa unijnego od początku kryzysu na Ukrainie. Cerar zapewnił Dmitrija Miedwiediewa, że w UE będzie "bronił stanowiska Słowenii" w sprawie sankcji, podkreślił jednak, że "jest to decyzja, która jest w gestii całej unijnej wspólnoty". Obaj politycy uznali, że spadek wymiany handlowej między ich krajami jest nie tylko pochodną sankcji, lecz wynika również ze spadku cen ropy i gazu.

UE jednogłośnie i bez litości dla Rosji. Przedłuża sankcje gospodarczeTVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: PAP