Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że w przyszłym tygodniu podpisze rozporządzenie wykonawcze, które cofnie decyzję z czasów swojego poprzednika Joe Bidena dotyczącą stopniowego wycofywania plastikowych słomek.
"Powrót do plastiku" - zapowiedział Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social.
Napisał także: "W przyszłym tygodniu podpiszę rozporządzenie wykonawcze kończące absurdalną propozycję Bidena dotyczącą papierowych słomek, które nie działają".
W ubiegłym roku administracja Bidena zarządziła wycofanie plastiku jednorazowego użytku z działalności rządu federalnego w zakresie usług gastronomicznych, wydarzeń i opakowań do 2027 r. oraz ze wszystkich innych operacji federalnych do 2035 r. - podał "New York Times".
Dodał, że nie jest jasne, czy Trump planuje odwołać wszystkie te zmiany, czy też skupił się tylko na przywróceniu plastikowych słomek. Biały Dom nie odpowiedział "NYT" na prośbę o wyjaśnienie.
Działania administracji Bidena w sprawie plastiku
W 83-stronicowym raporcie wydanym przez administrację Bidena wezwano także do zaostrzenia przepisów dotyczących produkcji tworzyw sztucznych.
Spór o słomki i inne jednorazowe tworzywa sztuczne to mikrokosmos szerszej debaty na temat tego, czy rząd federalny powinien ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Z raportu wynika, że ponad 90 procent tworzyw sztucznych pochodzi z paliw kopalnych, które podczas spalania uwalniają duże ilości dwutlenku węgla i napędzają zmiany klimatyczne - podał portal Politico.
Eksplozja światowej produkcji tworzyw sztucznych w ostatnich dziesięcioleciach zwiększyła obawy demokratów co do możliwych konsekwencji dla klimatu.
"Zwalczanie zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi i związanych z nimi skutków będzie wymagało bezprecedensowych działań na każdym etapie cyklu życia tworzyw sztucznych - od powstrzymania zanieczyszczeń pochodzących z produkcji petrochemicznej, która zatruwa społeczności i powoduje zmiany klimatyczne, poprzez reorientację infrastruktury w celu zapewnienia radykalnego wzrostu recyklingu i ponownego użycia, po inwestowanie w innowacyjne materiały, które zastąpią wszechobecne stosowanie tworzyw sztucznych w naszym społeczeństwie" - napisali w cytowanym przez Politico raporcie Brenda Mallory, ówczesna przewodnicząca Rady ds. Jakości Środowiska Białego Domu, i Ali Zaidi, ówczesny krajowy doradca Białego Domu ds. klimatu.
Według szacunków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zużycie plastiku wzrosło czterokrotnie w ciągu ostatnich 30 lat do ponad 400 milionów ton rocznie. Eksperci szacują, że na całym świecie co minutę do oceanu trafia równowartość jednej śmieciarki plastiku. Recykling z trudem nadąża za zmianami: szacuje się, że tylko 9 procent odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych na całym świecie jest poddawanych recyklingowi - podał "New York Times".
Źródło: Politico, "New York Times"
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANNA ROSE LAYDEN / POOL