Portugalia spłaci przed terminem część pakietu pomocowego

Ze świata

ShutterstockPortugalia spłaci przed terminem opiewające na 26 mld euro kredyty, które otrzymała w 2011 r. od Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Portugalia spłaci przed terminem opiewające na 26 mld euro kredyty, które otrzymała w 2011 r. od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach liczącego 78 mld euro pakietu pomocowego - ogłosiła w środę minister finansów Maria Luis Albuquerque w Lizbonie.

Portugalia, która w maju ubiegłego roku oficjalnie zakończyła realizację zawartej trzy lata wcześniej umowy pomocowej, zgromadziła "bardzo znaczące rezerwy", a dostęp kraju do międzynarodowych rynków kapitałowych się unormował - zaznaczyła minister przed parlamentarną komisją finansów.

Rząd w Lizbonie zacznie wdrażać procedurę spłaty kredytów w najbliższych dniach, ale sam przedterminowy zwrot "nastąpi na pewno nie w ciągu najbliższych dwóch-trzech miesięcy" - dodała.

W maju 2011 r. Portugalia otrzymała od Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego pożyczkę w wysokości 78 mld euro. W zamian zobowiązała się do drastycznych oszczędności, aby zmniejszyć deficyt budżetowy, i do uzdrowienia finansów państwa.

W czerwcu ubiegłego roku rząd Portugalii zdecydował, że zrezygnuje z ostatniej transzy kredytu pomocowego o wartości 2,6 mld euro.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock