Jedyna Polka na stażu w NASA. "Czasami mam syndrom oszusta"

Źródło:
TVN24 Biznes
To zdjęcie Polaka ma szanse na wyróżnienie w konkursie NASA
To zdjęcie Polaka ma szanse na wyróżnienie w konkursie NASA
wideo 2/4
To zdjęcie Polaka ma szanse na wyróżnienie w konkursie NASA

Nie czuje się wyjątkowa. - Jak studiujesz we Francji, to szybko zobaczysz, że tam wszyscy mówią w paru językach, tak jak ja. W NASA też zauważysz, że jesteś wśród sześciuset stażystów i nie wyróżniasz się od nich swoim poziomem wiedzy z inżynierii - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes Julia Stankiewicz, jedyna Polka na stażu w NASA Jet Propulsion Laboratory. To miejsce jest szczytem marzeń dla wielu studentów branży kosmicznej. Jak tam się dostać? - Nawet jak ktoś ma podobne kompetencje techniczne, to i tak jeśli ma lepszą sieć kontaktów, to prawdopodobniej zajdzie dalej - stwierdza.

Julia Stankiewicz, 27-letnia Polka pochodząca z Gdańska od kilku miesięcy pracuje w NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), w jednym z centrów badawczych NASA w Pasadenie w stanie Kalifornia. Zajmuje się pisaniem algorytmu, który pozwoli na zautomatyzowane tworzenie map klęsk żywiołowych takich jak trzęsienia ziemi czy powodzie.

- Chodzi o to, że trzeba szybko mieć dostęp do tego, co dokładnie na danym obszarze geograficznym zaszło i jak klęska żywiołowa wpłynęła na powierzchnię ziemi czy na infrastrukturę. Celem jest to, aby podobnych podsumowań wydarzeń klęsk żywiołowych nie trzeba było robić ręcznie - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes i dodaje, że pracuje nad tym, aby przefiltrowane dane w ciągu minuty pokazywały najważniejsze rezultaty.

- Dzięki temu rządzący szybko mogą podjąć decyzje, jakie kolejne działania i akcje ratownicze wdrażać - zaznacza.

Syndrom oszusta: musisz więcej pracować, coś nadgonić

Skończyła studia licencjackie "Aerospace Engineering" na Uniwersytecie w Manchesterze, Program studiów kosmicznych na Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym. Była również na wymianie w programie Erasmus na Sorbonie, gdzie studiowała robotykę, a aktualnie studiuje na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Jednak mimo swoich osiągnięć zawodowych nie czuje się wyjątkowa.

- Bo jak studiujesz we Francji, to szybko zobaczysz, że tam wszyscy mówią w paru językach, tak jak ja. W NASA też zauważysz, że jesteś wśród sześciuset stażystów i nie wyróżniasz się od nich swoim poziomem wiedzy z inżynierii - wyjaśnia.

Opisuje, że stażyści w NASA pochodzą głównie ze Stanów Zjednoczonych. Mały procent stanowią osoby z innych części świata również ze względu na to, że jest sporo restrykcji związanych z tym, nad jakimi projektami mogą pracować osoby bez obywatelstwa amerykańskiego. Ma to znaczenie, bo według Stankiewicz, nie może się ona porównywać z tamtejszymi studentami.

Wyjaśnia, że jak oni mieli siedem lat, to przychodzili do NASA na tak zwane "drzwi otwarte", a na kursach robotyki byli w wieku dziesięciu lat. Mieli inny start.

- Za to ja w ich wieku oglądałam filmy dokumentalne o kosmosie, bajki science fiction na przykład "W pułapce czasu" lub "Planeta Skarbów". Jak miałam siedem lat, to zaczynałam szkołę muzyczną, grałam na pianinie i chodziłam na rysunek. Skupiałam się na rzeczach artystycznych. Ten kontekst sprawia, że czasami mam syndrom oszusta - mówi.

Chodzi o poczucie, że ciągle musi nadrabiać wiedzę. - To naturalne, że ludzie się porównują do siebie. Gdy widzisz, że wiedzą więcej od ciebie, a są na tym samym etapie edukacji, to podświadomie czujesz, że coś jest nie tak, że musisz więcej pracować, coś nadgonić - stwierdza.

Podkreśla też inną trudność, która związana jest z zaczynaniem projektów od początku, od nowa.

- Pracowałam zawsze w tej samej branży, ale przy różnych projektach na przykład symulowanie i rozwój silników samolotowych, operowałam satelity i testowałam napęd do małych satelitów. Wtedy trzeba przysiąść przy czymś, poznać jakichś obszar, a to wymaga ciągłego próbowania, eksperymentowania i wytrwałości - zaznacza.

Julia Stankiewicz w NASAMateriały prywatne Julii Stankiewicz

Jak dostać się do NASA?

Droga do NASA JPL, do szczytu marzeń dla wielu studentów branży kosmicznej trwała w przypadku Julii Stankiewicz trzy lata. Od czego zacząć? - Szukałam w sieci, na konferencjach tych osób, które tam pracują i projektów, w które mogłabym się zaangażować. W 2021 roku robiłam kurs "Space Studies Program" na Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym i widziałam, że jego dyrektor zna pracownika JPL, który mógłby być moim mentorem. Poprosiłam, aby nas sobie przedstawił. Tak się stało. Rozmawialiśmy online i zaoferował mi projekt w swoim zespole - dzieli się.

Jak zaznacza, jest to bardzo ważny moment, bo aby dostać się na staż wizytującego naukowca w NASA, trzeba znaleźć mentora, który zgodzi się przyjąć studenta na program. - No i mieć zapewnione finasowanie, bo na taki program wymagane jest posiadanie 2,4 tysięcy dolarów miesięcznie, a realnie potrzeba więcej. Przynajmniej 3-3,5 tysiąca dolarów, bo tyle kosztuje życie w Pasadenie. W pierwszej kolejności znalazłam mentora, a później sponsorów - podkreśla.

Bazując na swoich doświadczeniach uważa, że istotną umiejętnością jest budowanie relacji i sieci znajomości. - Ta kompetencja związana jest z odwagą, ale odpornością na potencjalne odrzucenie. Jak się prosi o wielkie rzeczy i możliwości, to trzeba być przygotowanym, że usłyszy się "nie" - wyjaśnia.

Według niej wymaga to również akceptacji bycia w trudnych psychologicznie sytuacjach szczególnie wtedy, gdy chodzi się na konferencje branżowe i inicjuje się rozmowy z nieznajomymi osobami.

- Próbujesz też się sprzedać, zaprezentować, aby móc razem współpracować. To jest tak istotna umiejętność, że nawet jak ktoś ma podobne kompetencje techniczne, to i tak jeśli ma lepszą sieć kontaktów, to prawdopodobniej zajdzie dalej - stwierdza.

Ile kosztuje zdobycie specjalistycznego wykształcenia?

Pojawia się więc pytanie, ile kosztuje zdobycie wyspecjalizowanej wiedzy. Julia Stankiewicz wylicza, że studia w Anglii kosztowały ją 9 tys. funtów rocznie, ale za to studia w Niemczech są bezpłatne, a dodatkowo dostawała stypendium.

- Przez pierwsze sześć lat wspierało mnie stypendium Fahrenheita od Miasta Gdańsk. Wspierali mnie też rodzice, bez których nie byłabym tu gdzie jestem. Po drugim roku studiów zaczęłam pracować i utrzymywać się z pieniędzy zarobionych podczas staży. Dziś sponsorują mnie Fundacja Rafała Brzoski, Fundacja Rozwoju Talentów, Fundacja Anny Pasek oraz Techniczna Uczelnia w Monachium, do której obecnie uczęszczam - wymienia.

Mimo to, że kwoty, o których opowiada są wysokie, to jest zdania, że zdobycie wiedzy nie musi być jednak takie drogie. Zachęca do szukania stypendiów i bezpłatnych kierunków studiów. - W całym procesie przede wszystkim inwestuje się swój czas. Studia za granicą to niesamowita przygoda, ale wymaga też wiele wytrwałości i poświęceń - mówi.

Julia Stankiewicz w NASAMateriały prywatne Julii Stankiewicz

Jaki moment więc był najważniejszy? - Kiedy odwiedziłam misję kontroli lotów. Miejsce skąd kontrolowane były lądowania łazików i starty satelit. Oglądałam filmy z lądowań i przeszła mi myśl, że to niesamowite ile lat pracy ludzie włożyli w cały proces. Widziałam łazika lądującego z sukcesem na Marsie i czułam dumę, że jestem w centrum tego świata. Że współpracuję z ludźmi, którzy tworzą takie niesamowite rzeczy - wspomina Julia Stankiewicz.

Czytaj też: Brzezinski: amerykańskie firmy widzą w Polsce coś wyjątkowego

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prywatne Julii Stankiewicz

Pozostałe wiadomości

W listopadzie 2024 roku odnotowano najmniejszą liczbę urodzeń od czasów drugiej wojny światowej - przekazał ekonomista Rafał Mundry. Jak podał GUS, w listopadzie odnotowano 18,5 tysiąca urodzeń oraz 32,5 tysiąca zgonów.

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

Źródło:
tvn24.pl

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek na giełdzie. Pojawienie się DeepSeek podało w wątpliwość dotychczasowy model rozwoju AI, który opierał się na gigantycznych inwestycjach - wskazał "Washington Post".

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

Źródło:
Reuters, PAP

Artur Olech został odwołany ze stanowiska prezesa PZU. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza - poinformowała spółka w komunikacie. Rada powołała jednocześnie Andrzeja Klesyka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

Prezes PZU odwołany

Prezes PZU odwołany

Źródło:
PAP

Byłem nietypowym dzieckiem. Dzisiaj prawdopodobnie zdiagnozowanoby u mnie spektrum autyzmu - wspomina w swojej najnowszej książce Bill Gates, założyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Miliarder stwierdził, że w czasach jego młodości nie rozumiano, że "umysły niektórych osób przetwarzają informacje w odmienny sposób". Przypisał także swój spektakularny sukces szczęściu i "wygraniu loterii urodzeniowej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i wiceminister finansów Marcin Łoboda powiedział, że została udostępniona aplikacja, która umożliwia korzystanie z e-Urzędu Skarbowego na telefonie. Aplikacja obecnie przeznaczona jest dla osób fizycznych, czyli dla zwykłego Kowalskiego, który w ten sposób będzie mógł złożyć PIT.

Nowość w rozliczeniach PIT

Nowość w rozliczeniach PIT

Źródło:
PAP

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Każdy sygnał w sprawie domniemanych nieprawidłowości dotyczących działania firm ubezpieczeniowych wobec poszkodowanych przez powódź zostanie sprawdzony - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. "Zbadanie praktyk" ubezpieczycieli w tym zakresie zapowiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

Źródło:
PAP

Aplikacja DeepSeek AI Assistant, za którą odpowiada chiński startup, wyprzedziła ChatGPT - podał Reuters. Stała się najwyżej ocenianą bezpłatną aplikacją dostępną w sklepie Apple App Store w Stanach Zjednoczonych.

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Źródło:
Reuters

Sieci handlowe urządziły w 2024 roku o 12,5 procent więcej promocji niż w 2023 roku - wynika z raportu UCE Research. W ocenie autorów opracowania świadczy to zaostrzającej się konkurencji między sieciami. Najbardziej na promocje postawiły sieci convenience, a najmniej sklepy typu cash & carry.

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Źródło:
PAP

Średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane Narodowego Banku Polskiego) wyniosło 3,96 procent i w kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie dalej spadać, nawet do poziomu 3 procent - wskazuje Michał Ratajczak z serwisu Rankomat.

Oprocentowanie może zanurkować 

Oprocentowanie może zanurkować 

Źródło:
tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Stopa bezrobocia w grudniu 2024 roku wyniosła 5,1 procent, wobec 5 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Źródło:
tvn24.pl

W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 30,6 tysiąca zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. To więcej niż rok wcześniej, gdy policjanci odebrali ponad 29,5 tysięcy zgłoszeń - wynika z policyjnych statystyk.

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała "gwałtowny wzrost wymiany handlowej" pomiędzy Warszawą a Kijowem. Polski eksport na Ukrainę wzrósł od 2021 roku ponad dwukrotnie - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

Źródło:
PAP

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego można odliczyć od dochodu podlegającemu opodatkowaniu – przypomniała Monika Piątkowska, doradca podatkowy w firmie E-pity. Podkreśliła jednak, że konieczne jest odpowiednie udokumentowanie darowizny.

Tak można obniżyć podatek

Tak można obniżyć podatek

Źródło:
PAP

Bank Japonii (BoJ) podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od czasu światowego kryzysu finansowego, do którego doszło w 2008 roku - przekazał portal stacji CNN.

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Źródło:
CNN

Prezydent USA Donald Trump może jednym pociągnięciem pióra wpędzić sąsiadów w recesję - wskazał portal stacji CNN, czym nawiązał do ewentualnego nałożenia zapowiadanych wcześniej ceł na Meksyk i Kanadę. 

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Źródło:
CNN

Reprezentujemy tylko węgierskie interesy i nie zamierzamy płacić za cudze wojny - podkreślił w mediach społecznościowych węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Wcześniej premier Donald Tusk napisał, że jeśli Viktor Orban zablokuje europejskie sankcje przeciw Rosji, to będzie jasne, że "gra w drużynie Putina".

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w nadchodzącym losowaniu można będzie wygrać 25 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 25 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Na placu Świętego Marka w Wenecji trwają prace konserwacyjne. Archeolodzy odkryli tam fragmenty muru budynku wzniesionego między VI a X wiekiem. Od soboty znalezisko można podziwiać zza ogrodzenia ustawionego na słynnym placu.

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Źródło:
PAP

Najstarszy bank świata Monte dei Paschi di Siena złożył ofertę przejęcia większego rywala Mediobanca za 13,3 miliarda euro - podała Agencja Reutera. Dodała, że propozycja została pozytywnie przyjęta przez władze, ale wywołała spore zaskoczenie na rynku.

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

Źródło:
Reuters, AP, Bloomberg, CNBC

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pewne nienaturalne sformułowania używane przez ChatGPT znalazły się w recenzowanych publikacjach naukowych - wskazano w analizie profesora Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Według badacza może to negatywnie wpłynąć na zaufanie do treści naukowych.

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

Źródło:
PAP

W piątek z lotniska Katowice odleciał czarterowy samolot z ponad 500 pasażerami na pokładzie. Do La Romany w Dominikanie poleciało rekordowe 524 osób - przekazał rzecznik lotniska Piotr Adamczyk.

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Źródło:
PAP