Miasta widma straszą Greków

Źródło:
CNBC
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w Polsce
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w PolsceTVN24
wideo 2/8
Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak o sytuacji demograficznej w PolsceTVN24

Opustoszałe miasta i wsie w Grecji dają wgląd w nadchodzącą przykrą przyszłość tego kraju. Lata spadającej liczby urodzeń, trudności ekonomicznych i masowej emigracji pozostawiły ogromne połacie kraju puste. Każdy na własne oczy może zobaczyć zapowiedź tego, co niedawno premier Kyriakos Mitsotakis nazwał "egzystencjalnym" załamaniem demograficznym.

Ekonomiści ostrzegają, że spadek liczby ludności stanowi obecnie poważne obciążenie dla społeczeństwa – ponieważ nie ma wystarczającej liczby młodych pracowników, aby rozwijać gospodarkę i wspierać osoby starsze. Coraz więcej miast, miasteczek i wiosek się wyludnia.

Jednym z takich przykładów jest Lasta - wioska położna w górskiej dolinie w regionie Pelopenezu. Urokliwa, ale zieje pustkami. W kawiarnii położonej na głównej ulicy nikt nie pracuje. Kawę można wziąć i zapłacić "co łaska" i pooglądać pamiątki z przeszłości. Stare zdjęcia, mapy, dokumenty po ludziach, którzy kiedyś tu mieszkali. Plac przed kawiarnią jest opuszczony. Podobnie jak szkoła i okoliczne domy. Jak zauważa CNBC daje to "niesamowity wgląd w przyszłość kraju zagrożonego załamaniem demograficznym".

Kawiarnia w Laście, wiosce widmoShutterstock

Lasta to tylko jedno z setek wyludnionych lub opuszczonych miast i wiosek rozsianych po całej Grecji, które są aż nazbyt widocznym wskaźnikiem lat spadku urodzeń, trudności ekonomicznych i masowej emigracji.

Ekonomiści ostrzegają, że spadek liczby ludności stanowi obecnie poważne obciążenie dla kraju dopiero wychodzącego z kryzysu. Nie ma w nim wystarczającej liczby młodych ludzi, którzy mogliby wspierać gospodarkę przez przyszłe pokolenia.

- Chociaż Grecja odnotowuje obecnie bardzo solidny wzrost gospodarczy, to patrząc w przyszłość będzie trudno go utrzymać biorąc pod uwagę fakt, że w kraju będzie mniej rąk do pracy – powiedział CNBC przez telefon Bert Colijn, główny ekonomista ING.

Greków ubywa w zastraszającym tempie

Grecja charakteryzuje się jednym z najniższych współczynników dzietności w Europie: wynoszącym 1,3, czyli o połowę niższym od odnotowanego w 1950 r. i znacznie poniżej 2,1 wymaganego do zastępowalności populacji.

W zeszłym roku w kraju odnotowano nieco ponad 71 400 urodzeń, najmniej od rozpoczęcia prowadzenia rejestrów prawie sto lat temu i spadek o około 6 proc. w porównaniu z 2022 r. Obecnie w Grecji na każde dwa zgony przypada około jednego urodzenia, a odsetek ludności w wieku powyżej 65 lat jest prawie dwukrotnie większy niż w wieku od 0 do 14 lat.

Ateny, stolica Grecji Shutterstock

To skłoniło premiera Kyriakosa Mitsotakisa do ostrzeżenia przed "egzystencjalnym" zagrożeniem dla greckiego społeczeństwa, gdyż kraj ten jest bardziej niż większość nastawiony na szersze zmiany demograficzne dotykające kraje rozwinięte.

- Prawda jest taka, że ​​dziś nasi obywatele należą do najstarszych w Europie – powiedział Mitsotakis w zeszłym roku podczas przemówienia na greckiej konferencji demograficznej. Jest to problem, który bardziej niż inne części kontynentu, dotyka Grecji i jej rozległego archipelagu. - Ten spadek liczby ludności nie objawia się jednakowo w całym kraju - kontynuował Mitsotakis. - Ma szczyty w określonych obszarach, co oznacza, że ​​strategie krajowe nie są wystarczające i potrzebne są również przepisy lokalne, a ogólne załamanie demograficzne dosłownie staje się egzystencjalnym zakładem o naszą przyszłość - powiedział premier Grecji.

Spadek ten jest najbardziej widoczny poprzez pojawienie się dziesiątek miast i wiosek widm — miejsc niezamieszkałych lub praktycznie zerowych, wyludnionych w wyniku opuszczania lub wymierania lokalnej ludności. Określenie dokładnej liczby takich lokalizacji może być trudne, biorąc pod uwagę ich często odległy charakter, ale najnowsze szacunki wskazują, że liczba całkowicie opuszczonych miast i wsi wynosi blisko 200.

Wiele z nich zostało prawie zapomnianych, a zniszczone budynki są jedynymi oznakami dawnego życia. Z kolei inne, takie jak Lasta, stały się źródłem niekonwencjonalnej turystyki, a odwiedzający kawiarnie i opuszczone budynki chcą doświadczyć kawałka historii.

Według ostatniego spisu powszechnego Grecji przeprowadzonego w 2021 r. Lasta miała stałą populację wynoszącą 12 osób, ale podczas wizyty CNBC w 2024 r. nie stwierdzono żadnych oznak stałych mieszkańców.

Pokłosie kryzysu

Niedawny spadek demograficzny w Grecji można w dużej mierze przypisać kryzysowi zadłużenia państwowego w 2009 r. Wynikające z niego programy ratunkowe zapoczątkowały lata oszczędności i trudności finansowych dla kraju, a gospodarka skurczyła się aż o jedną czwartą w ciągu następnej dekady.

Pogorszenie koniunktury najbardziej dotknęło młodych ludzi, a bezrobocie wśród nich osiągnęło najwyższy poziom 59,5 proc. w pierwszym kwartale 2013 r., czyli ponad dwukrotnie więcej niż najwyższy poziom w kraju wynoszący około 27 proc.

W rezultacie wielu nie było w stanie rozpocząć nowego życia poza domem rodzinnym. Spośród tych, którzy to zrobili, wielu zdecydowało się na życie za granicą. Szacuje się, że w tym okresie wyemigrowało ponad 400 000 osób, czyli 9 proc. siły roboczej. Większość pozostałych przeniosła się do dużych miast Grecji w poszukiwaniu lepszej pracy i edukacji.

Odsetek ludności w wieku powyżej 65 lat jest prawie dwukrotnie większy niż w wieku od 0 do 14 lat.Shutterstock

Dziś ponad połowa (53,5 proc.) greckiej populacji mieszka w stolicy, Atenach i otaczającym ją regionie Attiki, a także w drugim co do wielkości mieście kraju, Salonikach. Tymczasem wszystkie pozostałe regiony, w tym wyspy, odnotowały spadek liczby ludności w ciągu ostatnich kilku lat.

Wielu demografów twierdzi, że spadek liczby ludności w kraju ma swoje korzenie jeszcze w latach 80. XX wieku – wcześniejszym okresie upadku gospodarczego. Spadek liczby urodzeń w tym okresie doprowadził od tego czasu do zmniejszenia liczby kobiet w wieku rozrodczym, przy czym odsetek kobiet w wieku od 20 do 40 lat wynosi obecnie o 150 000 mniej niż pięć lat temu.

Grecja potrzebuje przebudzenia

Rząd prognozuje obecnie, że liczba ludności może spaść z około 10,4 mln obecnie do 7,5 mln w 2050 r., co oznacza spadek o ponad jedną czwartą.

Aby pomóc uporać się z tym problemem, w zeszłym roku Mitsotakis utworzył nowe Ministerstwo Spójności Społecznej i Spraw Rodziny, aby ujednolicić i zwiększyć wsparcie dla dzieci i grup bezbronnych.

W październiku ministerstwo ogłosiło, że do 2035 r. wyda 20 miliardów euro (21 miliardów dolarów) na zachęty mające na celu powstrzymanie spadku liczby ludności, takie jak zasiłki na dzieci, dłuższe urlopy rodzicielskie i ulgi podatkowe. Kierująca biurem Sofia Zacharaki stwierdziła, że ​​wprowadzone środki zostały stworzone z myślą o pobudzeniu społeczeństwa.

- Potrzebujemy szoku. Potrzebujemy czegoś, co stwarza poczucie bezpieczeństwa i optymizmu, szczególnie wśród młodszej populacji – powiedział CNBC Zacharaki, minister spójności społecznej i spraw rodzinnych, podczas rozmowy wideo. - Mamy do czynienia nie tylko ze skutkami gospodarczymi..., ale także z kwestią sposobu myślenia, która została wpojona w umysły wielu młodych ludzi, prawdopodobnie z powodu powtarzającego się kryzysu i prawdopodobnie (z powodu - przyp. red.) poczucia rozczarowania – kontynuowała, dodając, że finansowanie powinno dać większej liczbie osób możliwość założenia rodziny.

Colijn wyraził jednak sceptycyzm, czy środki alimentacyjne wystarczą, aby zmienić tę tendencję i że prawdopodobnie potrzebne będą również poważne zmiany polityczne, aby wesprzeć zmiany demograficzne.

- Wydaje się, że nie ma ani jednego przykładu wprowadzonej gdzieś polityki, która doprowadziłaby do szybkiego odwrócenia tego spadku – stwierdził. Dodał, że inne polityki mogą obejmować zachęty dla większej liczby młodych ludzi do pozostania w Grecji i przyciągające z powrotem tych, którzy już wyjechali.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska największym beneficjentem największego w historii budżetu Unii Europejskiej - podkreślił w środę minister finansów Andrzej Domański. Komisja Europejska zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Szef resortu finansów dodał, że rosną między innymi nakłady na bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje.

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Korei Południowej podtrzymał w czwartek wyrok uniewinniający prezesa koncernu Samsung Electronics Co. Ltd. Li Dze Jonga, oskarżonego o manipulowanie cenami akcji i oszustwa księgowe w związku z głośną sprawą fuzji dwóch spółek zależnych Samsunga w 2015 roku.

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Źródło:
PAP

Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu jak i budowy domów jednorodzinnych. Rynek może zareagować korektą cen - informuje "Puls Biznesu".

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com planuje zwolnić około tysiąca pracowników, między innymi w Amsterdamie. Cięcia mają poprawić efektywność i uprościć strukturę spółki. Nie podano, w których krajach poza Holandią dojdzie do redukcji etatów.

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Źródło:
PAP

W środę Donald Trump oświadczył, że nie zamierza zwalniać szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zdementował w ten sposób doniesienia o poszukiwaniu jego następcy przez Biały Dom. Wcześniej prezydent USA wielokrotnie groził Powellowi utratą stanowiska, nazywając go "kretynem".

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

Źródło:
PAP

W środę do rządowego wykazu prac legislacyjnych trafiła informacja o projekcie rozporządzenia dotyczącym podwyżki wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok. Propozycja rządu zakłada, że wskaźnik pozostanie na najniższym poziomie przewidzianym przez przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek, 22 lipca, akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych - podała w środę GPW. Upadłość firmy w grudniu 2024 roku została ogłoszona przez sąd.

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Źródło:
PAP

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w czerwcu 2025 roku wyniosła 3,4 procent rok do roku, wobec 3,3 procent przed miesiącem - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do 3,6 procent rok do roku - podał w środę Brytyjski Urząd Statystyk Narodowych (ONS). To najwyższy poziom od stycznia 2024 roku, napędzany przede wszystkim wolniejszym spadkiem cen paliw oraz wzrostem cen żywności.

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwie skargi prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i orzekł, że ewentualne przyszłe roszczenia byłego klienta banku nie stanowią podstawy do przetwarzania jego danych osobowych oraz że bank nie ma prawa przetwarzać tych danych, jeśli umowa nie została zawarta - poinformował w środę UODO.

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Źródło:
PAP

Francuski premier François Bayrou wyszedł z propozycją ograniczenia ilości świąt państwowych. W ten sposób chce przyczynić się do pobudzenia gospodarki i ograniczenia długu publicznego, jego pomysł nie spotkał się jednak z entuzjastycznym przyjęciem w kraju.  

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Źródło:
BBC, The Guardian, Reuters

Ponad 1,1 miliona rodziców zgłosiło się po wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci - poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Źródło:
PAP

1 stycznia 2026 roku w Polsce pojawić się ma sześć nowych miast. Taki status, według projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymają miejscowości w województwach: mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim.

Nowe miasta na mapie Polski

Nowe miasta na mapie Polski

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych, do tego odsetki. Tyle będą musieli dopłacić niektórzy przedsiębiorcy, korzystający z mrożenia cen energii. Warunkiem skorzystania z obniżonych stawek było złożenie odpowiedniego oświadczenia, na co był czas do końca czerwca.

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Źródło:
PAP

Mam to przedyskutowane z ludźmi, którzy pracowali nad tym od miesięcy. Przedstawię koncepcję podatku cyfrowego premierowi. Ona będzie na przełomie lipca i sierpnia - powiedział w TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto rozbito kumulację. Jeden z graczy wygrał niemal 27 milionów złotych. Z komunikatu Totalizatora Sportowego wynika, że kupon został wysłany w Lesznie. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 lipca 2025 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Ministra pracy Kuby Marta Elena Feito-Cabrera została zmuszona do dymisji, gdy wywołała oburzenie słowami, że w kraju nie ma żebraków – poinformowała w środę stacja BBC.

Oburzenie po słowach ministry. Złożyła rezygnację

Oburzenie po słowach ministry. Złożyła rezygnację

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na brazylijskie towary. Nie ukrywa, że to rodzaj odwetu za to, że władze Brazylii ścigają byłego prezydenta Jaira Bolsonaro za próbę przeprowadzenia zamachu stanu. Przedsiębiorcy jednak mają nadzieję, że uda się cłom zapobiec i zaapelowały do władz obu państw o podjęcie "rokowań na wysokim szczeblu".

"Dotkliwe szkody" i "niepokojący precedens". Oświadczenie po zapowiedzi Trumpa

"Dotkliwe szkody" i "niepokojący precedens". Oświadczenie po zapowiedzi Trumpa

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt zapewniający poprawę jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zmiany będą dotyczyć także rachunków.

Zmiany na rachunkach za wodę. Decyzja rządu

Zmiany na rachunkach za wodę. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od nieruchomości pójdzie w 2026 roku w górę. Skala podwyżki wynika z danych o inflacji za pierwsze półrocze 2025 roku, jakie we wtorek przedstawił Główny Urząd Statystyczny. - Wskaźnik ten wynosi 4,5 procent, czyli dużo mniej niż w 2022 i 2023 roku, ale więcej niż w roku 2024 - zauważa Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce padła natomiast wygrana drugiego stopnia, wynosząca ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 15 lipca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wciąż nie ma porozumienia krajów Unii Europejskiej w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji - przekazała szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas. Przeszkodą pozostaje sprzeciw Słowacji, która obawia się między innymi gigantycznych kar ze strony Gazpromu w związku z rezygnacją z rosyjskiego gazu.

Blokada ze strony jednego kraju. "Jest mi naprawdę przykro"

Blokada ze strony jednego kraju. "Jest mi naprawdę przykro"

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy działają nieustannie. Część z nich chce się szybko wzbogacić i nas po prostu okraść. Z nimi mamy do czynienia na co dzień. To o nich myślimy, gdy słyszymy o bezpieczeństwie w sieci. Ale są też inni - groźniejsi. Tacy, którzy działają na zlecenie państw i przeprowadzają ataki mające daleko idące konsekwencje. Często długo pozostają w ukryciu, by cios wymierzyć w idealnym momencie.

Cisza przed burzą. W oczekiwaniu na atak, który może nadejść w dowolnej chwili

Cisza przed burzą. W oczekiwaniu na atak, który może nadejść w dowolnej chwili

Źródło:
TVN24+

W ramach testu holenderski przewoźnik lotniczy KLM wprowadził nową taryfę, w której przewidziano miejsce jedynie na mały bagaż podręczny. Organizacja konsumencka ostrzega, że to rozwiązanie nie tylko wprowadza w błąd klientów, ale może być również sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - przekazał dziennik "Algemeen Dagblad".

Test w linii lotniczej, duże kontrowersje

Test w linii lotniczej, duże kontrowersje

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski we wtorek wrócił na Ziemię po pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Drugi Polak w kosmosie na swój sukces pracował niemal całe życie. Ale bycie astronautą to także wysokie wynagrodzenie. Ile Sławosz Uznański-Wiśniewski może zarobić dzięki swojej kosmicznej misji?

Kosmiczne pieniądze za kosmiczny lot? Tyle może zarobić polski astronauta

Kosmiczne pieniądze za kosmiczny lot? Tyle może zarobić polski astronauta

Źródło:
tvn24.pl, Space Insider