Spanie na kanapie na drugim końcu świata. Oto kilka pomysłów na tanie podróżowanie

TVN24 Biznes

Sposoby na tanie podróżowanieTVN24 BiS
wideo 2/2

Polacy, tak jak wielu Europejczyków, szukają sposobu na tanie podróżowanie. Chodzi o to, żeby bez wydawania tysięcy złotych znaleźć jak najlepsze oferty na pokój hotelowy, bilety lotnicze i rozrywki. Na popularności zyskuje podróżowanie w ramach tak zwanego social travelingu. - Rośnie liczba osób, które podróżują po świecie, a w związku z tym otwierają się nowe możliwości - mówi Marzena Markowska z Polskiej Izby Turystyki.

Czym jest social traveling? To jedna z form gospodarki dzielenia się, czyli udostępniania dóbr, które np. w tej chwili nie są nam potrzebne. Wśród młodych ludzi taka forma spędzania czasu jest coraz popularniejsza.

Chodzi o to, że osoby z jednego końca świata oferują np. swoje mieszkanie w zamian za inną usługę, pomoc albo po prostu za udostępnienie im lokalu w innym miejscu.

W ten sposób powstał popularny portal Airbnb, który rozrósł się na tyle, że Unia Europejska dyskutuje o jego opodatkowaniu.

- To rzeczywiście największy, globalny portal, który działa od dziesięciu lat, ma ofertę w ponad 190 krajach, więc jest co opodatkować - ocenia Beata Lewandowska-Kaftan, podróżniczka.

- Ale jest wiele innych form social travelingu, które łączą się z nieponoszeniem kosztów wynajmowanego mieszkania - mówi gość TVN24 BiS.

Jedną z nich jest wolontariat. Młodzi zgłaszają się do pomocy przy pracy, np. w hotelu, którego właściciel w zamian za to oferuje im darmowy nocleg. Ale portale, które wystawiają oferty tego typu często pobierają opłaty za dostęp.

Oprócz tego osoby, które zgłaszają się w ten sposób często są nieprzygotowane. Przez pierwsze kilka tygodni przyzwyczajają się do nowego miejsca, potem chciałaby pozwiedzać, więc znikają z wolontariatu - mówi Lewandowska-Kaftan.

W internecie można znaleźć inne oferty dla osób, które nie mają doświadczenia w pomaganiu.

Popularne staje się niekoniecznie wynajmowanie całego mieszkania, ale udostępnianie np. miejsca na kanapie do spania, czyli tzw. couchsurfing.

Ale zdaniem Markowskiej social traveling to domena młodych. Dlatego wzrost jego popularności nie znaczy, że spada zainteresowanie tradycyjnymi sposobami na podróże, np. wakacje typu all inclusive.

Autor: ps/gry / Źródło: TVN24 BiS, tvn24bis.pl