Embargo na ropę naftową sprawi, że Rosja straci około 10 miliardów dolarów rocznie - oceniła we wtorek ukraińska agencja UNIAN powołując się na wyliczenia agencji Bloomberga. Unia Europejska porozumiała się w sprawie embarga na ropę w poniedziałek. Obostrzenia dotyczą dostaw, które stanowią około 2/3 rosyjskiego importu ropy.
Według ocen, które cytuje UNIAN, gdy embargo zacznie obowiązywać, Rosja będzie zmuszona sprzedawać swoją ropę do Azji. Tam zaś surowiec jest tańszy - jego cena jest niższa o około 34 USD za baryłkę. Wyliczenia te dotyczą zakazu importu ropy z Rosji do UE drogą morską. Dostawy tą trasą stanowią około 2/3 rosyjskiego importu ropy.
Szósty pakiet sankcji
Jak poinformował w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przywódcy UE na szczycie w Brukseli porozumieli się w sprawie zakazu importu ropy rosyjskiej do UE drogą morską. Przyjęty przez nich pakiet sankcji wobec Rosji obejmuje także odłączenie od systemu SWIFT największego rosyjskiego banku detalicznego - Sbierbanku.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała, że porozumienie oznacza, iż do końca roku zakazem importu może zostać obłożonych 90 proc. rosyjskiej ropy, która trafia obecnie do UE. - To ważny krok naprzód. W przypadku pozostałych 10 proc. - wkrótce powrócimy do tej kwestii - podkreśliła.
Rosyjska ropa naftowa w Europie
Według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zyski ze sprzedaży ropy naftowej tylko do państw Unii to ok. 10 proc. centralnego budżetu Federacji Rosyjskiej. Mimo to ogólny udział surowca w imporcie unijnym spadł z 34 proc. do 25 proc. w 2019 i 2020 r.
Dane opracowane przez instytut wskazują, że największym importerem rosyjskiej ropy w 2021 r. były Holandia (16 proc. wartości eksportu rosyjskiego) i Niemcy (8 proc.).
W Finlandii udział rosyjskiej ropy naftowej przekroczył 80 proc. konsumpcji w 2020 r. 10 spośród 27 krajów członkowskich w ogóle nie sprowadzało ropy z Rosji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Vladimir Endovitskiy / Shutterstock