Amerykańska policja usunęła w czwartek z mostu w Portland, w stanie Oregon, aktywistów organizacji Greenpeace, którzy przez wiele godzin uniemożliwiali lodołamaczowi koncernu Shell wypłynięcie na morze. Firma zamierza wykorzystać statek do odwiertów w Arktyce. Sąd orzekł, że za każdą godzinę blokowania statku ekolodzy będą musieli zapłacić po 2,5 tys. dolarów.
Lodołamacz Fennica przypłynął do Portland na naprawę w ubiegłym tygodniu, ale gdy próbował stamtąd wypłynąć w czwartek uniemożliwiło mu to 13 aktywistów, którzy od środy byli podczepieni na linach do mostu, a także ekolodzy w ok. 50 kajakach. Statek musiał zawrócić. Wieczorem lokalnego czasu niektórzy aktywiści zastosowali się do zaleceń policji i zeszli z mostu, a straż przybrzeżna utworzyła wąską ścieżkę, jaką Fennica mógł wypłynąć z portu pośród kajaków. Siły bezpieczeństwa interweniowały kilka godzin po decyzji sędziego z Alaski, który orzekł, że za każdą godzinę blokowania statku ekolodzy będą musieli zapłacić po 2,5 tys. dolarów.
Remember the small affinity groups. We are grateful to you for showing up over and over. pic.twitter.com/jH839UL6P4
— Arctic Matters (@arctic_matters) lipiec 30, 2015
Lodołamacz o kluczowym znaczeniu
Rzecznik policji z Portland Pete Simpson poinformował, że zatrzymano pewną liczbę aktywistów, ale na razie nie podjęto decyzji, czy zostaną postawione im zarzuty. Lodołamacz Fennica ma kluczowe znaczenie dla odwiertów koncernu Shell u północno-zachodnich wybrzeży Alaski. Chroni statki Shella przed lodem i transportuje sprzęt, który może zatamować tryskającą ropę - pisze agencja AP. Ekolodzy apelowali do prezydenta Baracka Obamy, by cofnął Shellowi pozwolenie na próby poszukiwania i wydobywania w Arktyce ropy naftowej. Obawiają się, że mogą się one zakończyć katastrofą dla środowiska. Podkreślają, że wszelkie wycieki będą praktycznie niemożliwe do usunięcia ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Shell przekonuje natomiast, że będzie mógł usunąć 90-95 proc. wycieków. Shell zamierza wrócić do Arktyki po raz pierwszy od 2012 roku, gdy platformy wiertnicze musiały opuścić wody Alaski po serii wypadków.
There\\\\\\\\\\\\'s still time to add YOUR voice—urge Pres. Obama to stop Shell’s Arctic drilling plans! http://t.co/lj03uPw5dY pic.twitter.com/PkjWqcQCwx
— Greenpeace USA (@greenpeaceusa) lipiec 31, 2015
Autor: km / Źródło: PAP