"Czy zostałem zwolniony?" Po wymianie zdań z pracownikiem Musk teraz przeprasza

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, apnews.com

"Czy zostałem zwolniony?" - z takim pytaniem na Twitterze zwrócił się do Elona Muska Halli Thorleifsson, jeden z pracowników spółki, po tym, jak nie mógł się zalogować na swoje konto, a dział kadr nie był w stanie udzielić mu odpowiedzi w tej sprawie. - Firmy pozwalają ludziom odejść, to leży w ich prawach. Zazwyczaj mówią o tym ludziom, ale teraz wydaje się, że jest to opcjonalna część w przypadku Twittera - skomentował Thorleifsson. Musk po publicznej wymianie zdań przeprasza i oferuje pracę z powrotem.

Halli Thorleifsson dziewięć dni temu próbował rozpocząć swój kolejny dzień pracy dla Twittera, ale nie mógł zalogować się na swoje służbowe konta.

- Otworzyłem swój komputer w niedzielny poranek dziewięć dni temu, ale ekran był szary i zablokowany, co sugerowało, że moje profile zostały zawieszone - relacjonuje Thorleifsson w rozmowie z BBC.

Mężczyzna próbował skontaktować się z kimkolwiek z firmy przez oficjalne kanały, począwszy od działu HR, a na Musku skończywszy. Jednak nie uzyskał żadnej informacji.

- Od tego czasu szef HR dwukrotnie wysyłał mi e-maile i nie był w stanie odpowiedzieć, czy jestem pracownikiem Twittera - tłumaczy Thorleifsson, opowiadając o krokach, jakie podjął, zanim publicznie odezwał się do Elona Muska na Twitterze.

Pracuje, póki jeszcze ma czas

Halli Thorleifsson, przedsiębiorca z Islandii, sprzedał swoją firmę Ueno (agencję projektową i kreatywną) Twitterowi w 2021 roku po tym, jak sukcesywnie prowadził ją od założenia w 2014 roku. W ramach umowy został pełnoetatowym pracownikiem Twittera.

- Zdecydowałem się na sprzedaż z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że choruję na dystrofię mięśniową i moje ciało powoli, ale zdecydowanie mnie zawodzi - powiedział Thorleifsson w rozmowie z BBC. Dodał, że zostało mu może kilka dobrych lat pracy.

- To był sposób na zamknięcie firmy i zapewnienie środków do życia dla siebie i dla rodziny na lata, kiedy nie będę mógł już pracować - wyjaśnił Islandczyk, który teraz boi się, że Elon Musk nie dotrzyma warunków wcześniejszej umowy zawartej z Twitterem dwa lata temu.

Elon Musk reaguje

Nie mogąc uzyskać odpowiedzi od nikogo w firmie, Thorleifsson zdecydował się odezwać do Elona Muska, publicznie zadając mu pytanie na Twitterze.

Musk odpowiedział mu pytaniem, jaką pracę wykonywał dla firmy. Następnie dopytywał o kolejne rzeczy. Thorleifsson początkowo nie chciał udzielać publicznie konkretnych odpowiedzi, bojąc się, że złamie w ten sposób warunki kontraktu. Musk jednak nalegał, a po kolejnym wpisie Islandczyka, w którym ten wskazał, że nadzorował wszystkie projekty związane z programem Figma, miliarder odpowiedział za pomocą dwóch roześmianych emotikonów.

Wymiana zdań z byłym szefem

Krótko po tym wpisie z Thorleifssonem skontaktował się dział HR. Islandczyk uzyskał wówczas potwierdzenie, że został zwolniony.

Interakcja między byłym już pracownikiem Twittera a jego stosunkowo nowym szefem zyskała popularność, co spowodowało, że Musk jeszcze bardziej zaangażował się w dyskusję i zaczął krytykować Thorleifssona.

"Rzeczywistość jest taka, że ​​ten facet (który jest bogaty) nie wykonywał żadnej pracy, twierdząc, że jest osobą z niepełnosprawnością, co uniemożliwia mu pisanie na klawiaturze, a jednocześnie wzniecał burzę na Twitterze" - napisał miliarder o sytuacji, dodając: "nie mogę powiedzieć, że mam do tego wielki szacunek".

Islandczyk odniósł się do kilku komentarzy, wskazując, że najbogatszy człowiek na świecie przeinaczył nieco fakty. Stwierdził także po tym, jak się w końcu dowiedział o tym, że został zwolniony, iż "jest to całkowicie w porządku i dzieje się to cały czas. Firmy pozwalają ludziom odejść, to leży w ich prawach. Zazwyczaj mówią o tym ludziom, ale teraz wydaje się, że jest to opcjonalna część w przypadku Twittera" - podsumował sytuację.

Musk przeprasza

Elon Musk po czasie, jak podaje BBC, przemyślał sytuację i zaoferował Thorleifssonowi pracę z powrotem.

- Chciałbym przeprosić Halli, błędnie zrozumiałem jego sytuację. Opierałem się na przekazanych mi nieprawdziwych wiadomościach. W niektórych przypadkach były one zgodne z prawdą, ale i tak nie miały takiego znaczenia - przekazał i dodał, że Thorleifsson rozważa powrót do pracy w Twitterze.

Thorleifsson, który mieszka w Islandii, ma około 151 tys. obserwujących na Twitterze (Musk ma ich ponad 130 mln). Dołączył do Twittera w 2021 roku, gdy firma pod poprzednim kierownictwem przejęła jego startup Ueno.

W islandzkich mediach chwalono go za to, że zdecydował się na otrzymanie ceny zakupu w postaci pensji, a nie wypłaty ryczałtowej. To dlatego, że w ten sposób płaciłby Islandii wyższe podatki na wsparcie jej usług społecznych i sieci bezpieczeństwa.

Następny ruch Thorleifssona: "Bardzo szybko otwieram restaurację w centrum Reykjaviku" - napisał na Twitterze. "Nazywa się ona po mojej mamie".

Tylko w zeszłym miesiącu Elon Musk zwolnił 200 pracowników Twittera. Obecnie w firmie pracuje nieco ponad 2 tys. osób, a jeszcze w październiku 2022 r. - przed przejęciem firmy przez Muska - było ich około 7,5 tys.

Autorka/Autor:JW/dap

Źródło: BBC, apnews.com

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images North America

Pozostałe wiadomości

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, Millennium, Alior, Credit Agricole, Pocztowy - te banki zaplanowały prace serwisowe na najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Chińska platforma sprzedażowa Shein może mieć problem z dostaniem się do indeksu największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii. To ciąg dalszy kłopotów platformy po tym, jak kolejne europejskie rządy zapowiadają regulacje, mające ukrócić jej działalność. Zajęcie się "nieuczciwą konkurencją" ze strony chińskich platform zapowiada także Polska.

Kolejne kłopoty Shein w Europie. "To byłaby zdrada wobec pracowników i planety"

Źródło:
tvn24.pl

Dopłaty do kupna używanych samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że na ten cel ma trafić blisko 1,6 miliarda złotych.

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Źródło:
PAP

"Ukryta wada konstrukcyjna silnika może zwolnić przewoźnika z odpowiedzialności za opóźniony lot" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To odpowiedź na pytanie polskiego sądu, który musi rozstrzygnąć sprawę opóźnionego lotu z Krakowa do Chicago.

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Źródło:
PAP

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Doświadczenia pandemiczne, większa świadomość zdrowia psychicznego, szansa na karierę w wielu dziedzinach - to wszystko czynniki sprawiające, że psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Liczba studentów wzrosła w ostatnich latach o ponad 60 proc. Większość uczelni otrzymała jednak negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. A problemy nie kończą się wraz z uzyskaniem dyplomu.

Coraz więcej chętnych na studia psychologiczne. "Rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca otrzymanie dotacji w programie Czyste Powietrze będzie możliwe do pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów. Przy czym trzeba będzie przeprowadzić audyt energetyczny.

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Źródło:
PAP

Elon Musk twierdzi, że akcjonariusze Tesli są na dobrej drodze do zatwierdzenia jego pakietu wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów - donosi Reuters. Ma to być wyraz uznania dla jego przywództwa oraz zachęta do skupienia przez Muska uwagi na produkcji pojazdów elektrycznych Tesli. Wynik zostanie ogłoszony na spotkaniu w siedzibie Tesli w Teksasie.

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Źródło:
Reuters