Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Ze świata

Przez ocieplenie klimatu zniknie czekolada, kawa i awokado tvn24bis
wideo 2/3

3,9 miliarda funtów - za tyle koncern Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee.

Brytyjska firma Whitbread poinformowała, że jej rada nadzorcza zgodziła się na sprzedaż sieci kawiarni Costa Coffe koncernowi Coca-Cola. Wartość transakcji wyniesie 3,9 miliarda funtów.

Nowe możliwości

James Quincey, prezes i dyrektor generalny Coca-Coli stwierdził w CNBC, że transakcja daje jego firmie nowe możliwości. - Nasz system pozwala stworzyć nowe możliwości rozwoju marki Costa na całym świecie. Ciepłe napoje są jednym z niewielu segmentów z całego sektora napojów, w którym dotąd Coca-Cola nie miała globalnej marki - powiedział James Quincey. Z kolei Alison Brittain, szefowa firmy Whitbread, oceniła transakcję "wyjątkową szansą". Jej zdaniem połączenie Costy z Coca-Colą sprawi, że Costa będzie mogła działać w skali globalnej. Wiadomość o sprzedaży Costa Coffee wyraźnie spodobała się inwestorom. Akcje Whitbread po ogłoszeniu tej informacji wzrosły o 19 procent. - Ta cena jest właściwa dla akcjonariuszy. Cena jest wyższa od oczekiwań - ocenił Richard Clarke, starszy analityk w firmie maklerskiej Bernstein.

Także w Polsce

Sieć kawiarni Costa Coffee jest liderem rynku kawiarni także nad Wisłą. Według "Pulsu Biznesu" w Polsce posiada około 150 lokali, czyli więcej niż najwięksi konkurenci - Starbucks i Green Cafe Nero.

Autor: msz / Źródło: CNBC