Znana na całym świecie grupa cyrkowa Cirque du Soleil złożyła wniosek o ochronę przed wierzycielami, który we wtorek przyjął sąd. Zawieszenie występów z powodu pandemii sprawiło, że konieczna jest restrukturyzacja, by cyrk mógł dalej działać.
W komunikacie na stronie internetowej grupy poinformowano, że Cirque du Soleil Entertainment Group oraz niektóre spółki z grupy złożyły do sądu wniosek o ochronę przed bankructwem, a co za tym idzie wierzycielami.
Jak podał Reuters, we wtorek wniosek pozytywnie rozpatrzył Sąd Najwyższy kanadyjskiej prowincji Quebec, a ochrona została przyznana na 10 dni. Cirque du Soleil ma teraz starać się o ochronę przed wierzycielami w USA.
Odwołano wszystkie występy
Istniejąca od 36 lat, znana z imponujących spektakli grupa cyrkowa z Montrealu zatrudniała 3,5 tys. pracowników. Jak poinformowała agencja Reutera, z powodu pandemii Cirque du Soleil został zmuszony do redukcji zatrudnienia o 95 proc.
Jak mówił cytowany w komunikacie prezes Daniel Lamarre, "Cirque du Soleil był odnoszącym sukcesy i przynoszącym zyski przedsięwzięciem, jednak ze względu na zerowe przychody z powodu odwołania wszystkich występów w związku z Covid-19, zarządzający musieli działać zdecydowanie, by chronić przyszłość przedsiębiorstwa".
Dalsze finansowanie
Grupa poinformowała jednocześnie, że porozumiała się ze swoimi udziałowcami, teksańską TPG, chińską Fosun, quebeckim funduszem emerytalnym oraz z Investissement Quebec w sprawie dalszego finansowania.
Trzy podmioty, określane w komunikacie jako "sponsorzy", wykupią wszystkie aktywa Cirque du Soleil i utworzą dodatkowo dwa fundusze o wartości 20 mln dol., które będą finansować w razie potrzeby pracowników i podwykonawców. Ponadto sponsorzy przekażą Cirque du Soleil 300 mln dol., aby umożliwić wznowienie działalności po restrukturyzacji.
Zainteresowani wykupieniem Cirque du Soleil od obecnych udziałowców będą mieli 45 dni na złożenie konkurencyjnych ofert, a ich analiza będzie nadzorowana przez sąd.
Francuskojęzyczny publiczny nadawca Radio-Canada informował, że jednym z potencjalnych inwestorów jest współzałożyciel Cirque du Soleil Guy Laliberte, który sprzedał swoje udziały w 2015 r. za 1,5 mld dol.
Zadłużenie
Kanadyjskie media podawały jednak, że Cirque du Soleil już przed COVID-19 był zadłużony na 900 mln dol. i starał się zdywersyfikować swoje działania artystyczne i biznesowe poza same spektakle cyrkowe. Jednak jak napisał Reuters, w ubiegłym roku przychody grupy wyniosły około 1 mld dol., a zyski - 157 mln dol.
Publiczny nadawca w Kanadzie CBC przypomniał, że obecnie rządząca we frankofońskiej prowincji Coalition Avenir Quebec zapowiadała w swoim programie wyborczym, że będzie chronić quebeckie firmy przed zagranicznymi przejęciami.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock