Siemens oskarżony o naruszenie prawa konkurencji oraz łapownictwo. Takie zarzuty niemieckiemu koncernowi po kilku miesiącach śledztwa postawiła Chińska Administracja Państwowa dla Przemysłu i Handlu (SAIC) - podaje Reuters.
Dochodzenie, o którym wcześniej szerzej nie informowano, jest częścią kompleksowego badania przemysłu medycznego w Chinach. Rozpoczęto je po tym, jak w zeszłym roku grzywną w wysokości prawie 500 mln dol. ukarano GlaxoSmithKline. Brytyjski koncern oskarżono o przekupowanie urzędników, a także wywieranie nacisków na sprzedaż oferowanych przez nich leków.
Oskarżenia
Chińska Administracja Państwowa dla Przemysłu i Handlu (SAIC) oskarżyła Siemens o naruszenie prawa konkurencji.
Ich zdaniem przedstawiciele koncernu łamali prawo przy oferowaniu urządzeń medycznych. Jak informuje, dopuszczano się korupcji przez wymuszenia dotyczące aneksów do kontaktów. Przedstawiciele Siemensa dążyli do tego, by jednorazowe odczynniki chemiczne potrzebne do włączenia maszyn pochodziły wyłącznie od niemieckiego giganta.
Zgodnie z przepisami państwowej służby zdrowia, chińskie instytucje medyczne mają zakaz akceptowania darowizn, które w jakikolwiek sposób zakłócają uczciwą konkurencję albo wpływają na podejmowane decyzje kontraktowe.
Wysokość sprzedaży Siemensa w Chinach wyniosła w ubiegłym roku 6,94 mld dol., co stanowi 8 proc. całości światowego bilansu handlowego. Koncern zatrudnia w Chinach ponad 32 tys. osób, gdzie posiada także jednostki działające w sektorach energetycznych.
Będą kolejni?
Jak podkreślają chińscy prawnicy, nie jest niczym niezwykłym, że o wynikach śledztwa dowiadujemy się po dłuższym czasie. Tłumaczą to negocjacjami, które ich zdaniem trwały za zamkniętymi drzwiami, a dotyczyły ugody - informuje Reuters.
Śledztwem ws. Siemensa objętych zostało tysiąc szpitali, co jak mówią niektóre źródła może być przyczyną do wszczęcia postępowania także wobec innych koncernów z rynku farmaceutycznego i medycznego.
Pekin coraz mocniej naciska na szpitale, aby zaczęły korzystać z rodzimych sprzętów medycznych, co w konsekwencji ma zmniejszyć uzależnienie od importu. Jego wartość stanowi bowiem obecnie 34 mld dolarów.
Zagraniczne firmy medyczne, których urządzenia działają w chińskich szpitalach, to m.in. General Electric, Koninklijke Philips, Medtronic oraz Johnson & Johnson.
Autor: mb / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Siemens