Ceny ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych rosną w piątek rano. Jednakże w ujęciu tygodniowym surowiec zaliczył spadek notowań - na razie o około 6 procent. Jak zauważają maklerzy, na rynkach paliw kończy się tydzień niestabilnego handlu, w którym obawy inwestorów o osłabienie popytu na ropę "zderzały się" z sygnałami ograniczenia w podaży surowca.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 103,39 USD, wyżej o 0,64 proc., ale po spadku od początku tego tygodnia o ok. 6 proc.
Brent na ICE w dostawach na IX wyceniana jest po 105,85 USD za baryłkę, w górę 1,15 proc.
Ceny ropy naftowej. Wciąż obecne obawy o recesję
Ceny obu tych benchmarków spadły w tym tygodniu na krótko poniżej 100 USD za baryłkę, a wahania cen surowca wynosiły ok. 16 USD na baryłce.
Inwestorzy na rynkach ropy wciąż obawiają się, że restrykcyjna polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej może zwiastować recesję w gospodarce USA.
Dwóch najbardziej "jastrzębich" bankierów z Fed - Christopher Waller i James Bullard - poparło podwyżkę stóp procentowych przez Fed o 75 pb. na posiedzeniu, które odbędzie się w tym miesiącu.
Ropa naftowa. Na rynkach może pojawić się mniej surowca
Tymczasem na rynkach ropy może pojawić się mniej tego surowca ze względu na możliwe ograniczenie dostaw kazachskiej ropy.
Rosyjski sąd, w Noworosyjsku, pod pretekstem naruszeń przepisów ekologicznych, zablokował na 30 dni ropociąg CPC (Caspian Pipeline Consortium), główny szlak eksportu ropy naftowej z Kazachstanu.
Ten ważny szlak eksportowy dla kazachskiej ropy nadal jednak funkcjonuje, bo operator terminalu żeglugowego złożył odwołanie od decyzji rosyjskiego sądu. W terminalu od czwartku zacumowany jest jeden tankowiec po odbiór ropy.
"Eksport kazachskiej ropy przez system rurociągów CPC przebiega normalnie" - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Energii Kazachstanu.
Europejscy traderzy z uwagą będą śledzić przesył ropy przez CPC, bo jeśli nastąpi zamknięcie rurociągów, to jeszcze bardziej skomplikuje już i tak napiętą sytuację podażową na rynkach ropy.
Terminal naftowy CPC
Terminal naftowy CPC znajduje się na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego, ale jest głównym szlakiem eksportu ropy z Kazachstanu.
W lipcu z tego miejsca miało wyruszać ok. 1,24 mln baryłek ropy dziennie wobec 1,08 mln b/d w czerwcu.
Przesyły ropy do Europy spadły w ostatnich tygodniach w wyniku mniejszych dostaw surowca z Libii, Morza Północnego, Afryki Zachodniej i innych krajów - eksporterów ropy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock