"Wzywam ministra finansów Grecji, by działał w sposób odpowiedzialny"


Minister finansów Wielkiej Brytanii George Osborne powiedział w poniedziałek, że impas między Grecją a strefą euro w sprawie zadłużenia Aten szybko staje się największym zagrożeniem dla gospodarki globalnej.

Osborne mówił o tym po rozmowach w Londynie z nowym ministrem finansów Grecji Janisem Warufakisem.

"Ważne, by strefa euro miała lepszy plan"

- Jest jasne, że impas pomiędzy Grecją a strefą euro jest największym zagrożeniem dla gospodarki globalnej. Wzywam ministra finansów Grecji, by działał w sposób odpowiedzialny. Jednak jest też ważne, by strefa euro miała lepszy plan dotyczący miejsc pracy i wzrostu gospodarczego - powiedział Osborne.

- Jest to rosnące zagrożenie dla gospodarki brytyjskiej. Musimy się upewnić, że wybieramy kompetencje zamiast chaosu, zarówno w Europie, jak i w Wielkiej Brytanii - dodał.

Powiedział też, że rozmowy z Warufakisem były konstruktywne. Grecki minister ze swej strony nie udzielił komentarza.

Warufakis objął resort finansów po zwycięstwie ugrupowania SYRIZA w niedawnych wyborach parlamentarnych w Grecji. SYRIZA wygrała wybory pod hasłami konieczności umorzenia części długów Grecji wobec zagranicznych wierzycieli. Sam Warufakis jest zagorzałym krytykiem warunków, na których Ateny otrzymały międzynarodową pomoc finansową.

Grecki minister ma jeszcze w poniedziałek po południu spotkać się w londyńskim City z przedstawicielami sektora finansowego i bankowego oraz inwestorami - podaje AFP.

Co dalej z Grecją w Unii?
Co dalej z Grecją w Unii?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości