Rynek zaskoczony decyzją Trumpa. "Wyjaśniła się tajemnica"

Źródło:
PAP
Donald i Melania Trump wypuścili własne kryptowaluty
Donald i Melania Trump wypuścili własne kryptowalutyMichał Tracz/Fakty TVN
wideo 2/4
Donald i Melania Trump wypuścili własne kryptowalutyMichał Tracz/Fakty TVN

Ceny kryptowalut spadły po tym, jak Donald Trump ogłosił, że rząd nie będzie ich kupował. Stało się to zaledwie kilka dni po tym, jak prezydent USA zapowiedział stworzenie "strategicznej rezerwy" kryptowalutowej. - Rynek był zaskoczony decyzją Donalda Trumpa - powiedział profesor Krzysztof Piech.

Rynek był zaskoczony decyzją Donalda Trumpa, że rząd nie będzie kupował kryptowalut, zwłaszcza, że kilka dni wcześniej prezydent zapowiedział stworzenie rezerwy obejmującej oprócz bitcoina również kilka innych kryptoaktwów - powiedział PAP prof. Krzysztof Piech. W rezultacie ceny kryptowalut spadły.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w czwartek rozporządzenie ustanawiające "strategiczną rezerwę bitcoinów" oraz rezerwę innych cyfrowych aktywów. Rezerwę mają stanowić kryptowaluty skonfiskowane od przestępców. Oznacza to, że wbrew wcześniejszym sugestiom, rząd federalny nie będzie skupował kryptowalut, lecz nie będzie też ich sprzedawał.

- Tym samym wyjaśniła się tajemnica, skąd rząd amerykański weźmie 200 tysięcy bitcoinów, co już parę tygodni temu zapowiedział Trump - skomentował dla PAP prof. Krzysztof Piech, ekspert w dziedzinie rynków finansowych i kryptoaktywów.

Czytaj także: "Cyfrowy Fort Knox". Trump podpisał rozporządzenie

Wbrew wcześniejszym sugestiom...

Ekspert zwrócił uwagę, że wcześniejsze zapowiedzi sugerowały, że rząd amerykański zamierza skupować kryptowaluty. Przypomniał, że kilka dni temu prezydent Trump opublikował w mediach społecznościowych informację, że w strategicznej rezerwie oprócz bitcoina znajdą się jeszcze inne kryptowaluty.

- Po tej zapowiedzi cena jednej z nich - Cardano wzrosła o 50 procent. W czwartek Trump ostatecznie temu jednak zaprzeczył - zakupów kryptoaktywów na razie nie będzie, a w rezerwie znajdą się tylko bitcoiny. W reakcji na to ceny kryptowalut spadły - dodał profesor.

Donald Trump ma skomplikowaną relację z Bitcoinem.PAP/EPA/PABLO GIANINAZZI

Racjonalna decyzja

W ocenie Piecha, z punktu widzenia interesów państwa oraz samego rynku, decyzja o niekupowaniu kryptowalut przez rząd jest słuszna, bo oczekiwania rynku napędzały wzrosty cen, co mogło doprowadzić do poważnych reperkusji.

- Przede wszystkim powstałoby ryzyko różnych przecieków informacyjnych, a tym samym oskarżeń o manipulację cenową, co w przyszłości mogłoby zaowocować oskarżeniami o oszustwo rynkowe - zauważył ekspert.

Ekonomista zwrócił również uwagę, że decyzja o zatrzymaniu przejętych bitcoinów i niesprzedawaniu ich jest racjonalna.

- Rząd amerykański miał już wcześniej w posiadaniu bitcoiny, chociażby zarekwirowane na tzw. rynku darknetowym i sprzedawał je w cenie, która z dzisiejszego punku widzenia wydaje się absurdalnie niska. Rząd nie ma tak pilnych potrzeb finansowych, żeby sprzedawać aktywa kilka miesięcy po ich przejęciu. "Cyfrowe złoto" można spokojnie potrzymać kilka lat albo więcej, w oczekiwaniu, że jego wartość wzrośnie" - powiedział.

Prof. Piech przytoczył przykład błędnej - w jego ocenie - decyzji rządu Niemiec, który latem ubiegłego roku sprzedał przejęte bitcoiny pochodzące z nielegalnego biznesu. - Od tego czasu cena tej kryptowaluty wzrosła dwukrotnie, zatem budżet państwa na tej operacji stracił. Działanie rządu spotkało się więc z ostrą krytyką ze strony niektórych deputowanych w Bundestagu - dodał.

Bitcoin wchodzi do mainstreamu

W opinii eksperta mamy do czynienia z trendem polegającym na wchodzeniu bitcoina do mainstreamu.

- Niektóre państwa, takie jak Salwador czy Bhutan mają już po kilka tysięcy bitcoinów w swoich zasobach i zapowiedziały kupowanie kolejnych. Bitcoin będzie również obiektem zainteresowania różnych funduszy inwestycyjnych - prywatnych, ale również tych związanych z rządami. Za kilka, może kilkanaście lat zapewne wejdzie również do rezerw banków centralnych. Pod koniec stycznia prezes Narodowego Banku Czech zapowiedział zakup bitcoinów za 5 proc. posiadanych rezerw, to jest 8 mld euro. Rada banku nie poparła jednak tej decyzji - zauważył.

Celowa manipulacja ludzi Trumpa?

Prof. Piech odniósł się również do opinii, wedle których rozchwianie kursów kryptowalut reagujących na sprzeczne zapowiedzi obecnej administracji USA, jest wywoływane celowo. Jak zauważył, rynek kryptowalut nie jest regulowany przez amerykański nadzór finansowy, więc nie sprawdza on, czy nie dochodzi do jakichś manipulacji.

- Jednak kryptowaluty opierają na blockchainie - rejestrze transakcji, który jest jawny. Jestem więc absolutnie pewien, że firmy, które zajmują się śledzeniem transakcji blockchainowych, sprawdzą, na których portfelach doszło do szczególnie dużych zarobków. Jeśli uda się ustalić, że należały one do osób korzystających z informacji przekazywanych przez ludzi z administracji Trumpa, SEC - amerykańska komisja papierów wartościowych i giełdy będzie mogła wszcząć śledztwa"- zaznaczył.

Ekspert dodał jednak, że zapewne nie dojdzie do tego za czasów obecnej administracji. "Ale na blockchainie nic nie ginie, wszystkie transakcje będą tam odnotowane już na zawsze" - podkreślił.

Utworzony w 2008 roku bitcoin spopularyzował koncepcję zdecentralizowanych finansów. Początkowo cyfrowa waluta nie miała realnej wartości, potem jej cena była groszowa. Po raz pierwszy transakcję w tej walucie, której stroną była firma wytwarzająca fizyczne towary, zawarto wiosną 2010 r. - amerykański programista nabył dwie pizze, płacąc za nie dolarami, ale bitcoinami. Wówczas danie kosztowało 10 tys. bitcoinów, czyli nieco ponad 40 dolarów.

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP