Cena bitcoina przekroczyła poziom 120 tysięcy dolarów. To kolejna granica pokonana w ostatnich dniach przez najpopularniejszą kryptowalutę na świecie. Inwestorzy obstawiają polityczne decyzje, które będą korzystne dla branży w tym tygodniu.
W poniedziałek bitcoin osiągnął rekordową cenę 122 571,19 dolarów.
Kryptowaluty w amerykańskim parlamencie
Jak wskazuje Reuters, tego samego dnia Izba Reprezentantów USA będzie debatować nad serią projektów ustaw mających na celu zapewnienie branży aktywów cyfrowych krajowych ram regulacyjnych, o które ten sektor od dawna zabiegał.
Żądania te spotkały się z odzewem prezydenta USA Donalda Trumpa, który nazwał siebie "prezydentem kryptowalut" i wezwał decydentów do zmiany przepisów na korzyść branży.
- Obecnie wszystko idzie w dobrym kierunku – powiedział Reutersowi analityk rynku IG Tony Sycamore. Jako powody wzrostu wartości wskazał na silny popyt instytucjonalny, oczekiwania na dalsze zyski i poparcie Trumpa. - To był bardzo, bardzo silny ruch w ciągu ostatnich sześciu, siedmiu dni i trudno teraz przewidzieć, gdzie się zatrzyma. Wygląda na to, że z łatwością może sięgnąć poziomu 125 tysięcy dolarów - powiedział.
Inne kryptowaluty też zyskują
Gwałtowny rajd bitcoina, który w tym roku wzrósł o 29 proc., wywołał szerszą hossę wśród innych kryptowalut w ciągu ostatnich kilku sesji, mimo chaotycznych ceł Trumpa.
Ether, drugi co do wielkości token, osiągnął pięciomiesięczny szczyt na poziomie 3059,60 dolarów, podczas gdy kryptowaluty XRP i Solana zyskały około 3 proc. każda. Według danych CoinMarketCap całkowita wartość rynkowa tego sektora wzrosła do około 3,81 biliona dolarów.
- Uważnie obserwujemy oznaki, że bitcoin jest obecnie postrzegany jako długoterminowe aktywo rezerwowe, nie tylko przez inwestorów detalicznych i instytucje, ale nawet niektóre banki centralne - powiedziała w rozmowie z Reutersem Gracie Lin, dyrektor generalna OKX w Singapurze.
- Obserwujemy również rosnący udział inwestorów z Azji, w tym firm z sektora biur rodzinnych i zarządzających majątkiem. To wyraźne oznaki roli bitcoina w globalnym systemie finansowym i strukturalnej zmiany w jego postrzeganiu, co sugeruje, że nie jest to kolejny wzrost napędzany szumem medialnym - stwierdziła.
Na początku tego miesiąca Waszyngton ogłosił tydzień rozpoczynający się w poniedziałek 14 lipca "tygodniem kryptowalut", w którym członkowie Kongresu mają głosować nad ustawami Genius Act, Clarity Act i Anti-CBDC Surveillance State Act.
Najważniejszym projektem ustawy jest ustawa Genius Act, która ma wprowadzić federalne przepisy dotyczące stablecoinów.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock