Agencja bezpieczeństwa drogowego podała, że ponownie zbada system Full Self-Driving (FSD) Tesli. Amerykańska agencja rządowa bierze pod lupę firmę Elona Muska po informacjach o wypadkach, do których doszło w warunkach słabej widoczności, w tym jednym, w którym zginął pieszy.
Do wypadków, które spowodowały decyzję o ponownym zajęciu się przez agencję tym systemem, doszło, gdy pojazdy wjechały w obszary o słabej widoczności, jak zapylenie, mgła i oślepiające słońce, wyjaśniła agencja AP.
Agencja bezpieczeństwa drogowego bierze pod lupę Teslę
Eksperci agencji bezpieczeństwa drogowego (National Highway Traffic Safety Administration - NHTSA) mają sprawdzić, na ile system jest zdolny do wykrywania i odpowiedniego reagowania na warunki ograniczonej widoczności na drodze, i ustalić, "jakie okoliczności przyczyniły się do opisanych wypadków". Badanie ma objąć wybrane modele z lat 2016-2024, których łącznie wyprodukowano 2,4 mln. sztuk.
Reuters zwrócił się do Tesli, ale firma nie odpowiedziała na prośby o komentarz.
Agencja Reutera podała także, że jak napisała Tesla na swojej stronie internetowej, jej oprogramowanie FSD w pojazdach drogowych wymaga aktywnego nadzoru kierowcy i nie czyni pojazdów autonomicznymi.
NHTSA ma sprawdzić zdolność kontroli inżynieryjnej FSD do "wykrywania i odpowiedniego reagowania na warunki ograniczonej widoczności na drodze". Agencja ma też sprawdzić, czy inne podobne wypadki FSD miały miejsce w warunkach ograniczonej widoczności na drodze i czy Tesla zaktualizowała lub zmodyfikowała system FSD w sposób, który może wpływać na niego w takich warunkach - poinformował Reuters.
NHTSA stwierdziła, że "przegląd oceni czas, cel i możliwości wszelkich aktualizacji, a także ocenę Tesli dotyczącą ich wpływu na bezpieczeństwo".
Technologia FSD Tesli jest rozwijana od lat i ma na celu wysoką automatyzację, w której pojazd może obsługiwać większość zadań związanych z prowadzeniem pojazdu bez interwencji człowieka - wskazał Reuters.
Dodał, że Tesla w grudniu 2023 roku wycofała ponad dwa miliony aut, aby zainstalować nowe zabezpieczenia w swoim zaawansowanym systemie wspomagania kierowcy o nazwie Autopilot.
Musk rozwija w pełni autonomiczne pojazdy Tesli
Jak zwraca uwagę portal BBC, decyzja NHTSA zapadła tydzień po prezentacji nowego pojazdu Tesli. 10 października na terenie studia Warner Bros. Discovery mieszczącego się w pobliżu Los Angeles w Kalifornii zorganizowano uroczystą prezentację nowych, opierających się na sztucznej inteligencji i w pełni autonomicznych samochodów Tesli.
Podczas wydarzenia pokazano m.in. futurystyczną taksówkę Cybercab, która pozbawiona jest pedałów sprzęgła i gazu oraz kierownicy oraz Robovana – większy pojazd przeznaczony do przewozu maksymalnie 20 osób.
Musk planuje, że w pełni autonomiczna koncepcja robotaxi, która będzie działać bez pedałów i kierownicy, pojawi się na rynku w 2027 roku. Jednak, jak podkreśla brytyjski nadawca, niektórzy analitycy i inwestorzy nie byli pod wrażeniem. Akcje spółki spadły o 8 proc. od czasu wprowadzenia Cybercab.
Źródło: PAP, Reuters, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock