Rodzicom, którzy zwolnili się z pracy, by zaopiekować się dzieckiem ze względu na zamknięcie placówki oświatowej w wyniku wrześniowej powodzi, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomniał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu Sebastian Szczurek.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi, który musiał wziąć wolne w pracy, żeby zająć się dzieckiem do ósmego roku życia, jeśli placówka, do której uczęszcza maluch, została zamknięta z powodu powodzi. Dzieckiem nie może opiekować się niania lub dzienny opiekun.
- Za nieprzewidziane zamknięcie placówki uważa się zamknięcie, o którym ubezpieczony dowiedział się w terminie krótszym niż siedem dni przed tą okolicznością - wyjaśnił Szczurek.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadziła tzw. specustawa powodziowa. Przysługuje osobom z terenów dotkniętych wrześniową powodzią w południowo-zachodniej Polsce.
Dodatkowy zasiłek otrzyma również rodzic na opiekę nad dzieckiem do 18 lat, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dzieckiem do 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności, dzieckiem do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Świadczenie przysługuje także opiekunowi dorosłej osoby z niepełnosprawnością w razie zamknięcia placówki, do której taka osoba uczęszcza. Dotyczy to także osób zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Przeczytaj również: Wsparcie dla powodzian. Kierwiński podał liczby
Zasiłek dla powodzian - jak złożyć wniosek?
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, trzeba złożyć oświadczenie. Pracownik lub zleceniobiorca dostarcza je swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą albo współpracująca z prowadzącym działalność przesyła oświadczenie do ZUS. Może to zrobić przez internet – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS/eZUS. W tym celu powinien skorzystać z pisma ogólnego POG ZUS.
"Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. przysługuje w wymiarze do 14 dni osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej) zwolnionej z pracy, która musi zająć się dzieckiem w wieku do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły" - czytamy na stronie ZUS.
ZUS przypomina, że w oświadczeniu musi być wpisana klauzula: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock