Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski sprzeciwia się zmianom we władzach mediów publicznych, których dokonał minister kultury. Jak poinformował, wysłał wniosek o odmowę dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. W ocenie Świrskiego powołania nowych władz zostały dokonane "bezprawnie". Według Rady Mediów Narodowych uchwały ministra kultury "są nieistniejące i w związku z tym nie mogą funkcjonować w obrocie prawnym".
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski w czwartek poinformował, że wysłał "do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o odmowę dokonania wpisu do KRS osób bezprawnie powołanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do władz spółek Telewizja Polska SA, Polskie Radio SA i Polska Agencja Prasowa". Do wpisu zamieszczonego w serwisie X (dawniej Twitter) dołączono dwustronicowe pismo skierowane do Sądu Rejonowego w Warszawie. Na dokumencie widnieje data 21 grudnia br.
Przewodniczący KRRiT wysłał pismo do sądu
Zgodnie z pismem, Maciej Świrski "działając w imieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" wnosi o "odmowę dokonania wpisu zmiany danych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego dla Telewizja Polska S.A. składanego przez powołany niezgodnie z prawem w dniu 19 grudnia 2023 r. zarząd Spółki".
"Wskazać należy, iż działanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonującego uprawnienia akcjonariuszy Spółki - Skarbu Państwa, odwołującego członków dotychczasowego zarządu oraz rady nadzorczej Spółki oraz powołującego nowych członków rady nadzorczej Spółki, która wadliwie i wbrew przepisom prawa powołała nowych członków zarządu Spółki, nastąpiło z rażącym naruszeniem przepisów prawa powszechnie obowiązującego - w szczególności art. 27 ust. 3, art. 28 ust. 1e ustawy o radiofonii i telewizji w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o Radzie Mediów Narodowych oraz art. 7 Konstytucji RP" - napisał przewodniczący KRRiT.
Czytaj także: Tomasz Sygut nowym prezesem TVP
W ocenie Świrskiego "działanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nastąpiło z pogwałceniem postanowienia zabezpieczającego Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 grudnia 2023 roku". Trybunał Konstytucyjny na 16 stycznia 2024 roku wyznaczył rozprawę dotyczącą przepisów m.in. umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
Przewodniczący KRRiT dodał, że TK do czasu rozstrzygnięcia sprawy "zobowiązał Skarb Państwa m.in. do powstrzymania się od dokonywania zmian w składach osobowych organów spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji".
Stanowisko Rady Mediów Narodowych
Podobne stanowisko prezentuje Rada Mediów Narodowych. W "Stanowisku Rady Mediów Narodowych w sprawie bezprawnych działań Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wobec spółek mediów publicznych" podkreślono, że "wyłączne kompetencje do powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej przysługują Radzie Mediów Narodowych".
Rada powołała się na przepisy ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy o PAP. "Kompetencje do kształtowania składów osobowych zostały w tych aktach prawnych wyraźnie zastrzeżone dla Rady Mediów Narodowych (art. 27 i 28 ustawy o radiofonii i telewizji oraz art. 8 i 9 ustawy o Polskiej Agencji Prasowej), a więc z wyłączeniem Ministra Kultury o Dziedzictwa Narodowego" - wskazano.
Rada Mediów Narodowych - podobnie jak przewodniczący KRRiT - odwołała się także do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, który 14 grudnia zobowiązał Skarb Państwa do powstrzymania się od wszelkich zmian w zarządach spółek publicznej radiofonii i telewizji lub ich likwidowania. "Osoby, które uczestniczą w odbywającym się na naszych oczach bezprawnym zamachu na media publiczne powinny liczyć się z tym, że poniosą surowe konsekwencje na podstawie przepisów Kodeksu Karnego" - oświadczyła Rada.
Ponadto Rada Mediów Narodowych zwróciła się do Prokuratora Krajowego "o podjęcie pilnych działań prawnych mających na celu ochronę praworządności oraz interesu społecznego w mediach publicznych, a także zapobieżenie dalszemu naruszaniu przepisów prawa przez rząd Donalda Tuska oraz jego nominatów skierowanych do jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej". Dodano, że prezydent Andrzej Duda określił wydarzenia w mediach publicznych jako "anarchię".
Minister kultury odwołał władze mediów publicznych i PAP
Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz "jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 procent akcji w spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze".
Dotychczasowym prezesem zarządu Telewizji Polskiej był Mateusz Matyszkowicz. Tę funkcję pełnił od 5 września 2022 roku. Od 2018 roku prezesem zarządu Polskiej Agencji Prasowej był Wojciech Surmacz. Z kolei na czele Polskiego Rada od 2020 roku stała Agnieszka Kamińska.
"Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek" - przekazano w komunikacie ministerstwa kultury.
Źródło: tvn24.pl