Wiceszef Nowoczesnej: zlikwidujemy program Rodzina 500 plus

Z kraju

Opozycja chce zmian w programie 500 plustvn24bis.pl
wideo 2/4

Zlikwidujemy program 500 plus, gdy dojdziemy do władzy. Wprowadzimy "Aktywną Rodzinę" - zapowiedział w piątek wiceprzewodniczący Nowoczesnej Witold Zembaczyński. Pomysł skomentowała na portalu społecznościowym wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Zembaczyński ocenił, że program 500 plus jest "niesprawiedliwy i opresyjny wobec klasy średniej", bo nie zachęca do aktywności zawodowej rodziców.

Zamiast 500 plus

- Propozycja programowa Nowoczesnej "Aktywna Rodzina" to duża ulga, ale w zamian za aktywność zawodową rodziców - mówił Zembaczyński w Polskim Radiu 24.

- Czyli: jesteś aktywny, dostajesz możliwość ulgi, która jest znacznie większa niż 500 plus - dodał. - Będzie więcej pieniędzy dla tych, którzy są aktywni i będzie sprawiedliwie dla tych, którzy powinni otrzymać tę pomoc - zapewniał poseł Nowoczesnej.

Likwidacja

Dopytywany, czy oznacza to, że w chwili, gdy Nowoczesna dojdzie do władzy, zlikwiduje program 500 plus, odpowiedział: "Tak, oczywiście". - Zlikwidujemy i wprowadzamy "Aktywna Rodzinę" - powiedział. - 500 plus miało być na każde dziecko. Nie jest. Kłamali - mówił Zembaczyński. - I jeszcze jest to program, który jest opresyjny wobec klasy średniej - dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że w jego opinii 500 plus "oczywiście ma swoje pozytywne efekty, bo zniwelował strefę ubóstwa, ale z drugiej strony nie zachęca do aktywności" zawodowej rodziców.

Mazurek: 2,4 mln rodzin korzysta ze świadczenia

Ze świadczenia, które chce zlikwidować Nowoczesna, korzysta 2,4 mln rodzin, a w nich 3,65 mln dzieci - komentowała na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek, odnosząc się do zapowiedzi wiceszefa Nowoczesnej.

Rządowy program Rodzina 500 plus przewiduje wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, wypłacanego bez kryterium dochodowego, na drugie i kolejne dziecko do 18. roku życia.

Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko; wówczas obowiązuje kryterium dochodowe (dochód rodziny w przeliczeniu na osobę) - wynosi 800 lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: